SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Pascha, męka Pańska, ukrzyżowanie, Wielkanoc, Zmartwychwstanie, święta, katolicka liturgia, jajka, jaja barwione, pisanki, Wielki Tydzień, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Niedziela Palmowa, Jerozolima, Jezus Chrystus, Triduum Paschalne, Via Dolorosa, droga krzyżowa, żałoba, największe święto Chrześcijaństwa, Zbawienie, stygmat Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, aksjomat Wiary Chrześcijańskiej, Betania, zwiastun, Ewangelia według Św. Marka, tunika, powróz, Stacja III (apokryficzna), Upadek pod Krzyżem, krzyż, Piłat, Herod, Herod Antypas, tetrarcha Galilei i Perei, Galilejczyk Jezus, prefekt Judei, Poncjusza Piłat, religijny zatarg żydowski, presja, przedstawiciel, kapłańska arystokracja sadycejska, Sanhedryn, absolutny autorytet religijny i prawny, centurion, Golgota, skazaniec, oficer, setnik, Stacja V – Pomoc Szymona z Cyreny, podsądny, biczowanie, wyrok, skazany, korona cierniowa, Ziziphus spina-christi, radycja, świadectwo, synoptyk, żołnierz rzymski, gra „w króla”, kości (astragale), płaszcz szkarłatny, korona cierniowa, dziedziniec, pałac Piłata, burczak, Kalwaria, Całun Turyński, włócznia, patibulum, zgon, słup, stauros, simplex, bok, śmierć, serce, grot, Biblia, lud, astragele, świątyniaTa tragedia rozegrała się między 6.00 rano a 19.00, kiedy to trąby ze świątyni ogłaszały Paschę. Nie było przy tym telewizji ani paparazzich. Ale męka Chrystusa jest wyryta w naszej kulturze. Wciąż szukamy w niej nowych, własnych znaczeń. I choć dziś Wielki Tydzień można od siebie odsunąć, przykryć go codziennym informacyjnym szumem, trudno, choć przez chwilę nie wyświetlić sobie w głowie Chrystusa na krzyżu. Symbolika tej śmierci jest czytelna nawet jeśli człowiek niespecjalnie przejmuje się religią. Wojciech Chmiel, malarz, rzeźbiarz, konserwator dzieł sztuki, pokazuje u nas zalążki swego projektu Drogi Krzyżowej.

Lucjan Wesołowski, The Lucyan Group, Orientacja na Orient, sitar, Hybrydy, buddyzm, orient-jazz, multiinstrumentalista, Led ZeppelinDziś mówi się: muza. Nie lubię tego określenia. Wolę normalnie: muzyka. Ona sprawiła, że spotkałem Lucjana Wesołowskiego, kompozytora i multiinstrumentalistę, który na fletach, bębnach, sitarze i gitarach wygrywa swój muzyczny portret. To niesamowite, ale z Luckiem Wesołowskim znam się już... 35 lat. Poznałem go w 1978 roku w Olsztynie na pięknej imprezie "Spotkania zamkowe. Śpiewajmy poezję".

zakon dominikański, święty Dominik, Józef Pociecha, pasek świętego Dominika, ksiądz, ślub, Grodzisk Mazowiecki, niepełnosprawni, terapeutka, RadonieSiedzę i siedzę, myślę i myślę i dochodzę do wniosku, że w moim życiu nie było jednego konkretnego "nauczyciela życia". Najpierw kimś takim była mama, która nauczyła mnie przede wszystkim szacunku do starszych. Tata natomiast zaszczepił we mnie ciekawość świata - ciągłe podróże: góry, jeziora, morze. I w tych miejscach zwiedzanie muzeów. Potem już w latach nauki w liceum trafiłam na zakon dominikański w Radoniach koło Grodziska Mazowieckiego. A w zakonie poznałam wspaniałego ojca Józefa Pociechę, który zarażał uśmiechem oraz siostry dominikanki wraz z ojcem uczące życia skromnego i z Bogiem.

historia, Spajkings, szkoła, podstawówka, koniec lat 80., przemiany w Polsce, historia Polski, białe plamy, Katyń, patriotyzm, nauczyciel życiaKażdy czasem ma szczęście spotkać nauczyciela, który może zmienić jego życie lub jego świadomość o otaczającym go świecie. Tak było i ze mną…
Pan Cz., powiedzmy, że tak będę go nazywał, zaczął uczyć nas historii w ostatniej klasie podstawówki. Był rosłym, niezwykle wąsatym starszym już człowiekiem. Na skutek tego, że był nałogowym palaczem jego wąsy przybrały zgniło-żółty kolor, a my między sobą przezywaliśmy go Spajkings, jako że był podobny z tymi swoimi wąsami do jednego aktora z serialu jaki wtedy leciał w telewizyjnej jedynce.

Daniel Staszkiel, Sławomir Zygmunt, przyjaciel, nauczyciel, nauczyciel życia, Elton John, Technikum Energetyczne, francuski, praca maturalna, beret, tweedowa marynarka, prochowiec, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Barwy ochronne, Człowiek z marmuru, Krzysztof Zanussi. Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Kółko Teatralne, teatr, kabaret, gazetka szkolna, Edward Stachura, wiersze, poezja, polonistaTo cytat z piosenki Eltona Johna, jednego z wykonawców, których słuchałem w młodości. Chciałbym nazywać przyjacielem Daniela, którego ja znam. Gdyby nie on, mój polonista Daniel Staszkiel, może zajmowałbym się dziś naprawianiem instalacji elektrycznych, a nie muzyką i dziennikarstwem. To on powiedział, że mam talent. I pokazał jak można żyć z godnością w najtrudniejszych nawet czasach. A  pracę wykonywać z sercem, inwencją i życzliwością.