SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Spis treści

objawy, symptomy, Carl Gustaw Jung, Arnold Mindell, proces, psychologia zorientowana na proces, umysł, soma, psyche, rozum, buddyści, terapia, sen, śnić, ból, choroba, ból głowyKiedy przyplącze nam się choroba, ból czy uraz zwykle pytamy: dlaczego? Medycyna psychosomatyczna wiąże choroby z emocjami. Na przykład wrzody żołądka łączy ze złością, krótkowzroczność z lękiem przed światem. Ale każdy z nas jest przecież małym kosmosem różnym od innych. Ciało wysyła unikalne sygnały, zrozumiałe tylko dla nas. Śle je, bo coś ważnego chce nam powiedzieć. Dlatego warto zapytać po co boli mnie głowa, po co złamałem nogę czy złapałem grypę.


Oswoiliśmy się już z faktem, że emocje i przeżycia „wychodzą” w postaci dolegliwości fizycznych. Ale psychologia zorientowana na proces podchodzi do tego zjawiska jeszcze nieco inaczej. Nie przypisujemy znaczeń psychicznych poszczególnym chorobom. To co wydarza się w ciele traktujemy indywidualnie. Spójrzmy na życie jak na proces. Nic nie dzieje się w nim przypadkiem. Różne wydarzenia w życiu i przypadłości cielesne do czegoś nas prowadzą. Często trudno nam od razu zorientować się do czego. Symptomy, czyli np. bóle głowy, ściskanie w gardle, napięcie barków, problemy z żołądkiem itp. reprezentują właśnie nasz niepowtarzalny proces. Są ukrytą informacją na temat czegoś ważnego w naszej psychice, co zostało zmarginalizowane. Terapeuci, którzy tak właśnie pojmują sens pojawiania się fizycznych sygnałów, podążając za procesem klienta pomagają mu w znalezieniu znaczenia tego, co dzieje się z ciałem. W takim sensie bolesne, ale prozaiczne złamanie nogi może doprowadzić do odkrycia bardzo głębokich treści psychologicznych lub duchowych. Czasem nie tylko indywidualnych. Przez to, co się dzieje w ciele jakiejś osoby może przejawiać się informacja istotna nie tylko dla niej, ale także dla większej grupy ludzi.


Odkrycie znaczenia jakie ukrywa się pod sygnałem wysyłanym przez ciało może być początkiem ważnych zmian w życiu. Bywa też, że powoduje zniknięcie uciążliwego symptomu. To zjawisko oparte jest na znanej z fizyki zasadzie zachowania energii. Odrzucona informacja, np. stłumiony lęk, nie opuszcza organizmu, tylko zmienia swoją formę i pojawia się gdzieś w ciele w postaci jakiejś uciążliwej dolegliwości, np. bólu w barkach. Ten sam objaw u różnych osób ma inny sens i do czego innego je prowadzi. Czym jest wspomniany ból barków dla konkretnej osoby odkrywamy wchodząc wraz z nią w jej doświadczanie tego bólu. Trzeba się wczuć w ból, otworzyć na różne emocje, obrazy, fantazje, które się pojawiają, jak się na nim koncentrujemy. Wtedy można się zorientować, co kryje się za dolegliwością.  
A potem dalej pytamy po co pojawił się symptom, który nam dokucza? Jakie znaczenie ma to napięcie i sztywność ramion, uporczywy kaszel czy ściskanie w gardle. W ten sposób odsłaniamy proces życiowy. U jednej z kobiet, w pewnym momencie, pojawiło się nieznośne ściskanie w gardle. W trakcie pracy z tym symptomem dotarła do lęku przed wyrażaniem siebie. Kiedy go wyraźnie poczuła, nazwała i przeżyła uwolniła się w niej duża energia. Pozwoliła ona na wyzwolenie się od lęku. Kobieta zaczęła swobodniej wyrażać siebie, swoje uczucia, poglądy, potrzeby. Zaczęła też śpiewać. Okazało się bowiem, że ukrytą w symptomie informacją był nie wykorzystywany od lat talent wokalny. Trudniej pracuje się z symptomami chronicznymi, tzn. wtedy, gdy choroba trwa wiele lat. Może zachodzić wtedy uwikłanie w system  rodzinny, w kontekst kulturowy i społeczny.


Choroby i problemy psychologiczne wcale nie muszą być czymś patologicznym, niszczącym. Często można je potraktować jako przejawy rozwoju człowieka. Takie ostrogi kłujące ciało lub duszę i popychające do osiągnięcia pełni. W ten sposób patrzył na różne dolegliwości somy i psyche Carl Gustaw Jung. Także Arnold Mindell, twórca psychologii zorientowanej na proces, dostrzegał w chorobach i trudnościach psychicznych siły pchające do rozwoju. Podkreślał też, że często  symptomy ciała bardzo wiążą się ze snami. Źródłem takiego spojrzenia na życie i rozwój człowieka jest poczucie, że wszystko jest tak naprawdę jednością, które ma swoje korzenie w taoizmie i buddyzmie zen. Stąd sny, symptomy cielesne i to, co dzieje się w naszych relacjach z innymi ludźmi, są różnymi sposobami (mówimy kanałami) przejawiania się tej samej informacji, którejś w jakimś momencie nie chcieliśmy usłyszeć. Jedna klientka śniła o tym, że wciąż ucieka. W jej szyi pojawił się silny nerwoból, a w związkach wciąż mierzyła się z siłą innych ludzi. Gdy weszła w doświadczenie bólu w trakcie pracy terapeutycznej odkryła swoją siłę, z której do tej pory nie korzystała. Do tej pory była osobą wycofaną, zanurzoną w życiu wewnętrznym. Po pracy, której punktem wyjścia był ból szyi, siła stała się nową jakością w jej życiu. Zaczęła jej używać. Nauczyła się odmawiać, nie wycofywała się z trudnych sytuacji, nie pozwalała już źle się traktować zarówno w pracy jak i w związkach.