SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, ale kiedy odchodzą prawdziwi artyści, w świecie pozostaje dziura. Puste miejsce, którego nie zapełnią ich znaczące przemyślenia, wrażliwość i talent, które pomagają dostrzec i wyraziście pokazać coś, wobec czego bez nich przeszlibyśmy obojętnie. Taką osobą był Krzysztof Krauze. Warto przeczytać wywiad z nim, który zamieściliśmy na portalu CUD.


Twórcy, to z założenia osoby pokazujące nam świat inaczej: głębiej, mocniej, ostrzej, czasem w krzywym zwierciadle. Dlatego mogą nas nieźle wkurzyć, podkręcić, oburzyć. Prawdziwa twórczość to nie letnia woda z kranu. Można ją oceniać, nie zgadzać się z wizją artysty, spierać się z nią, krytykować, ale żeby od razu zabijać?! Myślę o Paryżu i rysownikach z Charlie Hebdo.
Dosadność to jeden ze środków wyrazu. W dzisiejszym świecie, przesyconym słowami i obrazami, obojętnym na subtelności, jedynie ostre i wyraziste przekazy mogą nas poruszyć. Religie i duchowni muszą się pogodzić z tym, że ludzie myślą i oceniają. I widzą na przykład to, że fanatyczni wyznawcy religii sami, swoimi czynami, czynią z własnych bogów i proroków karykatury. Sami świrnięci, próbują innym narzucić rządy obrażalskiej świrlandii. Sorry, ale wobec tak drastycznych naruszeń zasady fundamentalnej dla różnych religii, zakazu zabijania, czuję się zwolniona z poprawności politycznej.

Anna Ławniczak