SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Tina Turner, Ike Turner, piosenkarka, babcia rock and rolla, Angela Bassett, Larry FishburneCo jest za tym murem? Co się za nim kryje? Piękny dom z basenem, otoczony ogrodem. W środku meble warte tysiące dolarów. W garażu najdroższe samochody. Co jest więc za tym murem? To rezydencja gwiazdy. Tu mieszka człowiek sukcesu. Ktoś, komu się udało, kogo należy podziwiać i szanować.


Ale kiedy przenikniemy jak niewidzialni przez ściany tego domu, okaże się, że to co tak pięknie, kolorowo, bajecznie wygląda na koncertach, konferencjach prasowych, zdjęciach w popularnych magazynach jest tylko fikcją. Zaś za murem, niekiedy rozgrywają się prawdziwe tragedie skrzętnie ukrywane przed światem. Bowiem gdy opadną maski przywdziewane na użytek dziennikarzy i fanów okazuje się, że ciśnienie jest tak ogromne, iż nerwy puszczają i aby nie zwariować sięga się po alkohol, narkotyki albo bije się żonę. Film Briana Gibsona "Tina" opowiada o narodzinach gwiazdy, jej sukcesach, burzliwym pożyciu z mężem, o ich rozstaniu i triumfalnym powrocie artystki na scenę. Tą artystką jest legendarna piosenkarka Tina Turner, nazywana pieszczotliwie "babcią rock-and-rolla". Opowiada rzetelnie, bez upiększeń wywleka na światło dzienne największe tajemnice jej życia. Scenariusz powstał na podstawie autobiograficznej książki "Tina - historia mojego życia" (1986). Interesujące kreacje stworzyli odtwórcy głównych ról: Angela Bassett (znana z "Gliniarza w przedszkolu" lvana Reitmana i "Malcolma X" Spike'a Lee) i Larry Fishburne ("Kolor purpury" Stevena Spielberga i "Podwójny kamuflaż" Billa Duke'a). Zwłaszcza Fishburne w intrygujący sposób przedstawił zmiany zachodzące w psychice męża Tiny - lke'a Turnera. Bez wątpienia to właśnie jemu Tina zawdzięcza swój artystyczny sukces. Ike był utalentowanym kompozytorem rhytm and bluesa, soulu i rock and rolla, niestety o zbyt wybujałych ambicjach, które doprowadziły go do narkomanii, a w efekcie do schizofrenii. Wtedy gdy gwiazda Tiny zaczynała błyszczeć samodzielnie na firmamencie sztuki, gwiazda lke'a gasła.
Film ma dobre tempo, ale prawdziwą jego atrakcją są największe przeboje Tiny Turner. Co jest za tym murem? Sukces, który jest tylko o krok od tragedii.

Sławomir Zygmunt, Warszawa 1993

TINA (What's Love Got To Do With It) - biograficzny/muzyczny, USA 1993, reż. Brian Gibson.