Niektórym z nas niestety może się przydarzyć, że staną się ofiarą zdarzenia wypełniającego znamiona przestępstwa. Skutki tego, oprócz dolegliwego naruszenia naszej sfery osobistej, godzą również i to bardzo boleśnie w nasze interesy majątkowe. Kto bowiem, kiedy i w jaki sposób nie tylko zadośćuczyni naszej krzywdzie, ale pokryje koszty leczenia, utraty zdrowia, zniszczenia rzeczy?
Alimenty to świadczenie pieniężne na rzecz osoby najbliższej, którego celem jest zabezpieczenie jej uzasadnionych, materialnych potrzeb. Państwo polskie obejmuje ochroną uprawnionych do otrzymywania alimentów – choćby poprzez wyposażenie ich w roszczenia podlegające ochronie sądowej, kryminalizację uchylania się od uiszczania alimentów oraz stworzenie funduszu alimentacyjnego. O ile każdy uprawniony może dochodzić należnych mu alimentów przed sądem, o tyle fundusz alimentacyjny zabezpiecza interesy wyłącznie pewnej grupy obywateli. W niniejszym artykule wyjaśniamy kto i na jakich warunkach może korzystać ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego i jak się o nie ubiegać.
Powszechnie wiadomym jest, że potomstwo to nie tylko wielka radość, ale i obowiązki. Z tego względu Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy nakłada na rodziców obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka od chwili jego narodzin aż do momentu zyskania przez nie samodzielności. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rodzice nie są w stanie uczynić zadość temu zadaniu, nie żyją lub po prostu zniknęli bez śladu z życia małoletniego. Kto w takich sytuacjach, skoro nie rodzice, zobligowany jest łożyć na jego utrzymanie?
Czytaj więcej: Zdaniem prawnika: alimenty na rzecz małoletniego