SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

akupunktura, medycyna chińska, meridiany, punkty akupunkturowe, igły, igła, ból, nakłuwanie, skóra, oksytocyna, beta-endorfiny, serotonina, neuroprzekaźniki, neurotransmiter, bóle głowy, migrena, dyskopatia, korzonki, rwa kulszowa, bolesne miesiączki, alergia, astma, nadciśnienie, zapalenie spojówek, zapalenie zatok, alkoholizm, palenie papierosów, otyłość, nadwaga, półpasiecAkupunktura to metoda terapii polegająca na nakłuwaniu cienkimi, jednorazowymi igłami wykonanymi ze specjalnej stali, specyficznych punktów rozmieszczonych na całym ciele. Punkty te są poukładane wzdłuż linii (kanałów) zwanych meridianami. Tradycyjna medycyna chińska stosuje ją, w niezmienionej formie, od 2000 lat. Akupunkturę przyjęła również medycyna zachodnia, za sprawą między innymi polskiego misjonarza Michała Boyma. W połowie XVII w. przebywał w Chinach i napisał kilka prac o chińskiej medycynie. Nazwę akupunktura zawdzięczamy Francuzom, którzy wymyślili ją właśnie w XVII w. Pochodzi od łacińskich słów acus (igła) i puncture (nakłuwanie). Dziś w wielu krajach, także w Polsce (Polskie Towarzystwo Akupunktury) są ośrodki kształcące specjalistów tej metody.

Co można leczyć akupunkturą? Nerwice, choroby narządu ruchu: zespół bolesnego barku, ostre i przewlekłe bóle mięśniowe, choroby układu nerwowego: bóle głowy (migrenowe, napięciowe, mieszane), bóle karku, pleców, barków i rąk („drętwienie”), bóle kręgosłupa („korzonki”, dyskopatie, rwy kulszowe), bóle bioder, kolan i innych stawów, bóle twarzy, neuralgie, półpasiec oraz porażenia i niedowłady po przebytym incydencie, porażenie nerwu twarzowego, choroby wewnętrzne: zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, choroba nadciśnieniowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroby kobiece: nieregularne krwawienia miesięczne, bolesne miesiączki, choroby uszu, nosa i gardła: ostra głuchota i niedosłuch, choroba Meniera, przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa, choroby oczu: przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego, krótkowzroczność. Akupunktura jest skuteczna także w leczeniu urazów sportowych. Pomaga również w zwalczaniu nałogów, zwłaszcza palenia tytoniu i nadużywania alkoholu. Bywa też pomocna w leczeniu otyłości.

Jak działa akupunktura? W miejscach zaznaczonych przez Chińczyków na meridianach jest znacznie więcej zakończeń nerwowych niż w innych częściach skóry. Zmierzono też, że mają one znacznie mniejszy opór elektryczny.  Zauważono, że nakłuwanie wyznaczonych przez  chińską medycynę punktów powoduje wydzielanie oksytocyny, beta-endorfin, serotoniny i innych neuroprzekaźników. Neurotransmitery te, jak się okazało, oddziałują na cały układ hormonalny oraz układy nerwowy i odpornościowy. Te wszystkie skomplikowane wyjaśnienia prowadzą do wniosku, że akupunktura, poprzez regulowanie wydzielania neurotransmiterów, wpływa na mechanizmy przywracające równowagę całemu organizmowi. Zadziwiające, jaką intuicję mieli tradycyjni lekarze chińscy. Nie znali terminów nowoczesnej fizjologii i nie mieli pojęcia o neuroprzekaźnikach. Jednak posługując się pojęciem energii krążącej w organizmie stworzyli fantastyczną metodę przywracającą harmonię  naszemu ciału. Istnieje również kilka innych hipotez wyjaśniających działanie akupunktury. Według pierwszej stymulowanie punktów na skórze powoduje zmianę w organie powiązanym z danym fragmentem skóry. Tak jak w odwrotną stronę zaburzenia w narządach wywołują tkliwość w określonych miejscach skóry. Inna teoria mówi o tym, że pobudzanie (przez nakłuwanie) jednych włókien nerwowych blokuje inne. Tym tłumaczy się przeciwbólowe działanie akupunktury.

Jak wygląda zabieg? Lekarz, po ustaleniu diagnozy i stwierdzeniu, że inne metody leczenia nie będą skuteczne lub nie wystarczą decyduje o zastosowaniu akupunktury. Zazwyczaj stosuje się serię dziesięciu zabiegów, gdyż wielowiekowe doświadczenie wskazuje, że tak jest najskuteczniej. Miejsce nakłuć lekarz wybiera zależnie od schorzenia i stanu pacjenta. Często w trakcie serii zabiegów punkty są zmieniane. Igły do akupunktury są jednorazowego użytku albo pacjent dostaje komplet dla siebie i samodzielnie je sterylizuje. Igły trzeba po prostu wygotować, a potem trzymać do następnego zabiegu w spirytusie.
Zabieg, zależnie od punktów które są nakłuwane, odbywa się na leżąco lub na siedząco. Samo wkłucie igły może być nieprzyjemne, choć każdy odczuwa to trochę inaczej. Potem także może pojawić się ból, uczucie mrowienia lub rozpierania w miejscach gdzie tkwią igły. Bywa jednak, że nie czuje się nic. Zabieg trwa 15-20 minut. W dniu, w którym mamy akupunkturę nie wolno pić alkoholu. Lepiej też nie planować żadnych ciężkich prac, zarówno fizycznych jak i umysłowych.

Dr Gigi

ZAPRASZAMY NA ZABIEGI AKUPUNKTURY. Cud Piękności, ul. Narbutta 77,
02-524 Warszawa, tel. 505 702 127, www.cudpieknosci.pl