SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Rewers, Mała Moskawa, Pora umierać, Reverse, Little Moscow, Time To Die, Borys Lankosz, Waldemar Krzystek, Dorota Kędzierzawska, Armia Radziecka, Etnokino, Krystyan Janda, Marcin Dorociński, Danuta Szaflarska, Agata Buzek, Lesław Żurek, Ewa Demarczyk, Grande Valse Brillante, EtnokinoOd kwietnia warszawskie Etnokino (ul. Kredytowa 1) zaprasza na cykl najbardziej znanych polskich filmów z ostatnich lat. Na ekranie pojawi się m.in. długo oczekiwany „Rewers” z angielskimi napisami! „Rewers”, polski kandydat do Oscara, to najgłośniejsza produkcja minionego roku. Teraz, dostępny także dla publiczności obcojęzycznej.

 Film był nagradzany przez jury i publiczność na wszystkich najważniejszych polskich festiwalach. Doskonała obsada (Janda, Polony, Buzek, Dobrociński), fascynująca historia i niepowtarzalne zdjęcia.

Zapraszamy także na „Małą Moskwę” - historię zakazanej miłości, która dzieje się Legnicy, gdzie stacjonowała Armia Radziecka. W jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia. Polecamy też wzruszający film „Pora umierać” - nieco ironiczną opowieść o starości, samotności i próbie znalezienia sensu życia, kiedy ono nic już nie oferuje. Filmy prezentowane w ramach cyklu „Polish films in English” są skierowane przede wszystkim do publiczności obcojęzycznej, ale także do osób uczących się języka angielskiego i wszystkich, którzy spragnieni są dobrego, polskiego kina na dużym ekranie.

Pokazy odbywają się zawsze w poniedziałki w Etnokinie (ul. Kredytowa 1). Cena biletu: 10 zł. Szczegółowy repertuar na stronie www.filmowawarszawa.org.

SZCZEGÓŁOWY PLAN PROJEKCJI:
12.04.2010 (18.00) REWERS – reż. Borys Lankosz, POL. 2009, 101 min.
19.04.2010 (18.00) MAŁA MOSKWA – reż. Waldemar Krzystek, POL. 2008, 120 min.
26.04.2010 (19.00) PORA UMIERAĆ – reż. Dorota Kędzierzawska, POL. 2007, 104 min.

REWERS/REVERSE
Najczęściej nagradzany polski film w 2009 roku. Polski kandydat do Oscara. Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia, ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław. Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury...

MAŁA MOSKWA/LITTLE MOSCOW
"Mała Moskwa" to wzruszająca historia zakazanej miłości, w czasach, w których nawet o intymnych sprawach decydowało sowieckie imperium. Film przenosi nas do świata, w którym w jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu i wścibskich politruków kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia. W tym docenionym przez wielu krytyków oraz publiczność i jury 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, widz znajdzie także to, czego zazwyczaj szukamy w kinie rozrywkowym: miłość, śmiech, łzy, wielkie dramaty i wielkie radości oraz wzruszenia...  Jest rok 1967. Jura, młody pilot i niedoszły kosmonauta, trafia do Legnicy, zwanej "Małą Moskwą”, ze względu na ulokowanie tam największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Towarzyszy mu piękna młoda żona Wiera. Zafascynowana polską poezją i muzyką, wygrywa piosenkarski "konkurs przyjaźni", wykonując porywająco i w części po polsku "Grande Valse Brillante" Ewy Demarczyk. Wtedy właśnie poznaje polskiego oficera i muzyka – Michała. Długo broni się przed obudzonym wówczas uczuciem. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu...

PORA UMIERAĆ/TIME TO DIE
Autorskie kino duetu Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart z olśniewającą kreacją Danuty Szaflarskiej. "Pora umierać" to historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani. Kobieta pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Wygrywa, czy przegrywa życie? Nawet jeśli zadaje sobie wprost to pytanie, to nigdy na nie nie odpowiada... Aniela z ironicznym uśmiechem patrzy na rzeczywistość i tym uśmiechem właśnie rozprawia się ze swoją samotnością. "Marzę o tym, by nie dali się Państwo zwieść temu tytułowi. Bo to jest oczywiście film o życiu - zmaganiu się z nim, ale też pasji i radości życia, która jest w zasięgu ręki każdego z nas, choć tylko niektórzy o tym wiedzą...” (Dorota Kędzierzawska).