Od kwietnia warszawskie Etnokino (ul. Kredytowa 1) zaprasza na cykl najbardziej znanych polskich filmów z ostatnich lat. Na ekranie pojawi się m.in. długo oczekiwany „Rewers” z angielskimi napisami! „Rewers”, polski kandydat do Oscara, to najgłośniejsza produkcja minionego roku. Teraz, dostępny także dla publiczności obcojęzycznej.
Film był nagradzany przez jury i publiczność na wszystkich najważniejszych polskich festiwalach. Doskonała obsada (Janda, Polony, Buzek, Dobrociński), fascynująca historia i niepowtarzalne zdjęcia.
Zapraszamy także na „Małą Moskwę” - historię zakazanej miłości, która dzieje się Legnicy, gdzie stacjonowała Armia Radziecka. W jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia. Polecamy też wzruszający film „Pora umierać” - nieco ironiczną opowieść o starości, samotności i próbie znalezienia sensu życia, kiedy ono nic już nie oferuje. Filmy prezentowane w ramach cyklu „Polish films in English” są skierowane przede wszystkim do publiczności obcojęzycznej, ale także do osób uczących się języka angielskiego i wszystkich, którzy spragnieni są dobrego, polskiego kina na dużym ekranie.
Pokazy odbywają się zawsze w poniedziałki w Etnokinie (ul. Kredytowa 1). Cena biletu: 10 zł. Szczegółowy repertuar na stronie www.filmowawarszawa.org.
SZCZEGÓŁOWY PLAN PROJEKCJI:
12.04.2010 (18.00) REWERS – reż. Borys Lankosz, POL. 2009, 101 min.
19.04.2010 (18.00) MAŁA MOSKWA – reż. Waldemar Krzystek, POL. 2008, 120 min.
26.04.2010 (19.00) PORA UMIERAĆ – reż. Dorota Kędzierzawska, POL. 2007, 104 min.
REWERS/REVERSE
Najczęściej nagradzany polski film w 2009 roku. Polski kandydat do Oscara. Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia, ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław. Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury...
MAŁA MOSKWA/LITTLE MOSCOW
"Mała Moskwa" to wzruszająca historia zakazanej miłości, w czasach, w których nawet o intymnych sprawach decydowało sowieckie imperium. Film przenosi nas do świata, w którym w jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu i wścibskich politruków kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia. W tym docenionym przez wielu krytyków oraz publiczność i jury 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, widz znajdzie także to, czego zazwyczaj szukamy w kinie rozrywkowym: miłość, śmiech, łzy, wielkie dramaty i wielkie radości oraz wzruszenia... Jest rok 1967. Jura, młody pilot i niedoszły kosmonauta, trafia do Legnicy, zwanej "Małą Moskwą”, ze względu na ulokowanie tam największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Towarzyszy mu piękna młoda żona Wiera. Zafascynowana polską poezją i muzyką, wygrywa piosenkarski "konkurs przyjaźni", wykonując porywająco i w części po polsku "Grande Valse Brillante" Ewy Demarczyk. Wtedy właśnie poznaje polskiego oficera i muzyka – Michała. Długo broni się przed obudzonym wówczas uczuciem. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu...
PORA UMIERAĆ/TIME TO DIE
Autorskie kino duetu Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart z olśniewającą kreacją Danuty Szaflarskiej. "Pora umierać" to historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani. Kobieta pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Wygrywa, czy przegrywa życie? Nawet jeśli zadaje sobie wprost to pytanie, to nigdy na nie nie odpowiada... Aniela z ironicznym uśmiechem patrzy na rzeczywistość i tym uśmiechem właśnie rozprawia się ze swoją samotnością. "Marzę o tym, by nie dali się Państwo zwieść temu tytułowi. Bo to jest oczywiście film o życiu - zmaganiu się z nim, ale też pasji i radości życia, która jest w zasięgu ręki każdego z nas, choć tylko niektórzy o tym wiedzą...” (Dorota Kędzierzawska).