Warszawskie Etnokino (ul. Kredytowa 1) zaprasza na kolejny cykl polskich filmów z angielskimi napisami. Tym razem będzie można zobaczyć klasyczne filmy z udziałem Jerzego Stuhra.
W lutym na ekranie Etnokina pojawią się dwa filmy Feliksa Falka opowiadające historię słynnego Lutka Danielaka. Zarówno w kultowym „Wodzireju” jak i jego kontynuacji: „Bohaterze roku” Jerzy Stuhr wciela się w postać wodzireja, który za wszelka cenę che zrobić wielką karierę na scenie, a potem także w telewizji. Zobaczymy również inny znany film reżysera – „Szansę”, czyli historię konfliktu dwóch życiowych postaw: propagandy sukcesu i wolności myśli. A to wszystko w murach liceum u kresu PRL.
Absurdy realiów Polski Ludowej będzie można zobaczyć także w filmie Andrzeja Kotkowskiego „Obywatel Piszczyk”. Film opowiada historię wielkiego pechowca ukazaną na tle zmian społecznych po śmierci Stalina.
Filmy prezentowane w ramach cyklu „Polish films in English” są skierowane przede wszystkim do publiczności obcojęzycznej, ale także do osób uczących się języka angielskiego i wszystkich, którzy spragnieni są dobrego, polskiego kina na dużym ekranie.
Pokazy odbywają się w Etnokinie (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1, tel.: 609 525 756) zawsze w poniedziałki, zwykle około godziny 19:00. Cena biletu: 10 zł. Szczegółowy repertuar na stronie www.filmowawarszawa.org.
01.02.2010: WODZIREJ/TOP DOG – reż. Feliks Falk, Polska, 1977, 104 min.
08.02.2010: OBYWATEL PISZCZYK/CITIZEN PISZCZYK– reż. Andrzej Kotkowski, Polska, 1988, 101 min.
15.02.2010: SZANSA/CHANCE – reż. Feliks Falk, Polska, 1979, 85 min.
22.02.2010: BOHATER ROKU/HERO OF THE YEAR – reż. Feliks Falk, Polska, 1986,
115 min.
POLISH FILMS IN ENGLISH IN ETNOKINO (LUTY)
01.02.2010: WODZIREJ – reż. Feliks Falk, Polska, 1977, 104 min.
Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali. [filmpolski]
08.02.2010: OBYWATEL PISZCZYK – reż. Andrzej Kotkowski, Polska, 1988, 101 min.
Film jest kontynuacją losów Jana Piszczyka, bohatera „Zezowatego Szczęścia”. Akcja rozgrywa się w okresie przemian społecznych zachodzących po śmierci Stalina. Na tle tych wydarzeń historycznych pokazano postać niedoścignionego pechowca. Piszczyka, który po wyjściu z więzienia nie potrafi odnaleźć się w zastanej rzeczywistości. Jest typowym przykładem antybohatera: tchórzliwy i pozbawiony własnych przekonań stara się sprawiać jak najlepsze wrażenie odnosi jednak jak najgorsze skutki. Film jest gorzką satyrą na połeczeństwo systemu totalitarnego.
15.02.2010: SZANSA – reż. Feliks Falk, Polska, 1979, 85 min.
Życie szkoły średniej lat 80. pokazane przez pryzmat konfliktu i rywalizacji dwóch nauczycieli uczących historii i wychowania fizycznego. Ten drugi tworzy drużynę piłki ręcznej, organizuje zajęcia pozalekcyjne, zdobywa sprzęt sportowy. Wszyscy są zadowoleni z jego działalności. Zajęcia są coraz bardziej absorbujące, niektórzy uczniowie muszą zrezygnować z innych zainteresowań. Aby podporządkować sobie uczniów posuwa się nawet do szantażu. Po stronie uczniów staje jednak nauczyciel historii – zwolennik metod demokratycznych i wolności myśli.
22.02.2010: BOHATER ROKU – Bohater roku, reż. Feliks Falk, Polska, 1986, 115 min.
Kontynuacja filmu „Wodzirej”. Lutek Danielak(Jerzy Stuhr) po utracie posady w telewizji, zajmuje się handlem wyrobami skórzanymi. Mężczyzna nie zapomina jednak o swoich aspiracjach i wkrótce udaje mu się ponownie dostać na salony i okładki gazet. Wszystko na skutek nietypowej koncepcji telewizyjnej: uczynienia z prostego człowieka bohatera rangi krajowej. Nagrodzony za reżyserię na XI FPFF w Gdyni obraz Feliksa Falka doskonale opisuje telewizyjną rzeczywistość i jej liczne manipulacje, odsłaniając przy okazji mroczne zakamarki ludzkiej duszy.