SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Jerzy Stuhr, Wodzirej, Bohater roku, Szansa, Obywatel Piszczyk, Feliks Falk, Andrzej Kotkowski, Polska Ludowa, PRL, Etnokino, pechowiec, Stalin, EstradaWarszawskie Etnokino (ul. Kredytowa 1) zaprasza na kolejny cykl polskich filmów z angielskimi napisami. Tym razem będzie można zobaczyć klasyczne filmy z udziałem Jerzego Stuhra.

W lutym na ekranie Etnokina pojawią się dwa filmy Feliksa Falka opowiadające historię słynnego Lutka Danielaka. Zarówno w kultowym „Wodzireju” jak i jego kontynuacji: „Bohaterze roku” Jerzy Stuhr wciela się w postać wodzireja, który za wszelka cenę che zrobić wielką karierę na scenie, a potem także w telewizji. Zobaczymy również inny znany film reżysera – „Szansę”, czyli historię konfliktu dwóch życiowych postaw: propagandy sukcesu i wolności myśli. A to wszystko w murach liceum u kresu PRL.

Absurdy realiów Polski Ludowej będzie można zobaczyć także w filmie Andrzeja Kotkowskiego „Obywatel Piszczyk”. Film opowiada historię wielkiego pechowca ukazaną na tle zmian społecznych po śmierci Stalina.

Filmy prezentowane w ramach cyklu „Polish films in English” są skierowane przede wszystkim do publiczności obcojęzycznej, ale także do osób uczących się języka angielskiego i wszystkich, którzy spragnieni są dobrego, polskiego kina na dużym ekranie.

Pokazy odbywają się w Etnokinie (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1, tel.: 609 525 756) zawsze w poniedziałki, zwykle około godziny 19:00. Cena biletu: 10 zł. Szczegółowy repertuar na stronie www.filmowawarszawa.org.


01.02.2010: WODZIREJ/TOP DOG – reż. Feliks Falk, Polska, 1977, 104 min.
08.02.2010: OBYWATEL PISZCZYK/CITIZEN PISZCZYK– reż. Andrzej Kotkowski, Polska, 1988, 101 min.
15.02.2010: SZANSA/CHANCE – reż. Feliks Falk, Polska, 1979, 85 min.
22.02.2010: BOHATER ROKU/HERO OF THE YEAR – reż. Feliks Falk, Polska, 1986,
115 min.


POLISH FILMS IN ENGLISH IN ETNOKINO (LUTY)

01.02.2010: WODZIREJ – reż. Feliks Falk, Polska, 1977, 104 min.
Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali. [filmpolski]

08.02.2010: OBYWATEL PISZCZYK – reż. Andrzej Kotkowski, Polska, 1988, 101 min.
Film jest kontynuacją losów Jana Piszczyka, bohatera „Zezowatego Szczęścia”. Akcja rozgrywa się w okresie przemian społecznych zachodzących po śmierci Stalina. Na tle tych wydarzeń historycznych pokazano postać niedoścignionego pechowca. Piszczyka, który po wyjściu z więzienia nie potrafi odnaleźć się w zastanej rzeczywistości. Jest typowym przykładem antybohatera: tchórzliwy i pozbawiony własnych przekonań stara się sprawiać jak najlepsze wrażenie odnosi jednak jak najgorsze skutki. Film jest gorzką satyrą na połeczeństwo systemu totalitarnego.

15.02.2010: SZANSA – reż. Feliks Falk, Polska, 1979, 85 min.
Życie szkoły średniej lat 80. pokazane przez pryzmat konfliktu i rywalizacji dwóch nauczycieli uczących historii i wychowania fizycznego. Ten drugi tworzy drużynę piłki ręcznej, organizuje zajęcia pozalekcyjne, zdobywa sprzęt sportowy. Wszyscy są zadowoleni z jego działalności. Zajęcia są coraz bardziej absorbujące, niektórzy uczniowie muszą zrezygnować z innych zainteresowań. Aby podporządkować sobie uczniów posuwa się nawet do szantażu. Po stronie uczniów staje jednak nauczyciel historii – zwolennik metod demokratycznych i wolności myśli.

22.02.2010: BOHATER ROKU – Bohater roku, reż. Feliks Falk, Polska, 1986, 115 min.
Kontynuacja filmu „Wodzirej”. Lutek Danielak(Jerzy Stuhr) po utracie posady w telewizji, zajmuje się handlem wyrobami skórzanymi. Mężczyzna nie zapomina jednak o swoich aspiracjach i wkrótce udaje mu się ponownie dostać na salony i okładki gazet. Wszystko na skutek nietypowej koncepcji telewizyjnej: uczynienia z prostego człowieka bohatera rangi krajowej. Nagrodzony za reżyserię na XI FPFF w Gdyni obraz Feliksa Falka doskonale opisuje telewizyjną rzeczywistość i jej liczne manipulacje, odsłaniając przy okazji mroczne zakamarki ludzkiej duszy.