SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Spis treści

Bolek i Lolek, Malowanie po ekranie, Czytanki w Alchemii, Andrzej Ziomek, Władysław Nehrebecki, Edward Wątor, Alfred Ledwig, Józef Byrdy, Lechosław Marszałek, Eugeniusz Kotowski, Monika Janowicz-Kijkowska, Józef Ćwiertnia, Ryszard Lepióra, Wacław Wajser, Bronisław Zeman, Andrzej Ziomek, kino, film, kreskówka, animacja, bajka, dzieci, Leszek Lorek, ulica Jezuicka, Starówka, Warszawa, kino, movie, las, przygoda, kaskader, balon, pilot, Maria Kownacka, opowiadanie, warsztaty plastyczne, plastyka, zima, wieś, zwierzęta, ptaki, plastelina, animator, Barbara Abramowska, książka, Astrid Lindgren, konkurs, nagrody, pisek, Martin Widmark, tratwa, morska podróż, burza, latarnik, wilk morski, wampirek, wydawnictwo WAB, żyrafaCykl jest kontynuacją imprezy zapoczątkowanej latem 2009 i jest przeznaczony dla dzieci. Prowadzony naprzemiennie "Malowanie po ekranie" oraz "Czytanki w Alchemii" w każdą niedzielę od lipca do września o godz. 11.00.

"Malowanie po ekranie" to cykl o dużych walorach edukacyjnych, rozwijający zdolności plastyczne i pomagający w pobudzeniu wrażliwości oraz samodzielności u dzieci. Po projekcji odbywa się specjalny program artystyczno - rozrywkowy, na który składają się zajęcia plastyczne prowadzone przez polskich artystów plastyków oraz konkursy z nagrodami.

„Czytanki w Alchemii" to prezentacja filmu poprzedzona czytaniem fragmentu bajki przez aktora filmowego-animatora. Teksty zostały dobrane tematycznie do treści filmu, niekoniecznie będącego adaptacją utworu literackiego. Cykl realizowany jest we współpracy z czołowymi polskimi wydawcami literatury dziecięcej (Nasza Księgarnia, Zakamarki, EneDueRabe, WAB). Cykl posiada duże walory edukacyjne, rozwijający zamiłowanie dzieci do czytania, przyczynia się do właściwego rozwoju psycho-emocjonalnego dzieci.

04.07 „MALOWANIE PO EKRANIE”
Po seansie wszystkie dzieci zapraszamy na specjalnie przygotowane warsztaty plastyczne, które poprowadzi artysta plastyk Andrzej Ziomek.

JAK POLOWAŁEM NA LWA (Seria: NASZ DZIADZIO) – reż. Władysław Nehrebecki, Polska 1967, 9 min.
Dziadzio opowiada wnuczkowi o swoich myśliwskich przygodach w Afryce. Polowanie na lwa zamieniło się w polowanie na myśliwego.

JAK ZOSTAŁEM BOHATEREM DZIKIEGO ZACHODU (Seria: NASZ DZIADZIO) – reż. Edward Wątor, Polska 1967, 9 min.
Dziadzio opowiada wnuczkowi o spotkaniu z Indianami i bandytami na Dzikim Zachodzie. Opowieść kończy efektowny pojedynkiem przed saloonem.

11.07 „CZYTANKI W ALCHEMII”
Przed seansem spotkanie z książką, na którym animator Barbara Abramowska przeczyta fragment książki „Powrót do Stumilowego Lasu”  ufundowanej  przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Po projekcji wszystkie dzieci zapraszamy do konkursu, w którym do wygrania książki oraz inne nagrody.

NA BIWAKU (Seria: BOLEK I LOLEK NA WAKACJACH) – reż. Wacław Wajser, Polska 1965, 10 min.
Bolek i Lolek biwakują w lesie. Atakują ich pszczoły. Bolek w ucieczce przed nimi płoszy niedźwiedzia. Niedźwiedź dobiera się do plecaka chłopców i wyjada im dżem.

PIERWSZY DZIEŃ WAKACJI (Seria: BOLEK I LOLEK NA WAKACJACH) – reż. Alfred Ledwig, Polska 1965, 9 min.
W pierwszy dzień wakacji Bolek i Lolek szukają złomu, żeby za zarobione w ten sposób pieniądze kupić sprzęt turystyczny. Znajdują stary samochód, którym wprost dojeżdżają do składnicy złomu.

18.07 „MALOWANIE PO EKRANIE”
Po seansie wszystkie dzieci zapraszamy na specjalnie przygotowane warsztaty plastyczne, które poprowadzi artysta plastyk Andrzej Ziomek.

ŻYRAFA (Seria: BOLEK I LOLEK NA WAKACJACH) – reż. Józef Byrdy, Polska 1966, 9 min.
Z pociągu wiozącego zwierzęta cyrkowe ucieka żyrafa. Bolek i Lolek postanawiają pomóc dozorcy. Nie bardzo wiedząc, jak wygląda żyrafa sprowadzają najpierw barana, byka, psa i wreszcie żyrafę.

PRZYGODA W PUSTYNI (Seria: BOLEK I LOLEK NA WAKACJACH) – reż. Lechosław Marszałek, Polska 1966, 9 min.
Bolek i Lolek z plecakami wędrują przez piaszczyste pole. Wydaje się im, że są znużonymi upałem podróżnikami idącymi przez pustynię. Lądują na koniec w wagonikach przeznaczonych do wywozu piasku.

25.07 „CZYTANKI W ALCHEMII”
Przed seansem spotkanie z książką, na którym animator przeczyta fragment książki „Wampirek się opala” ufundowanej  przez Wydawnictwo WAB. Po projekcji wszystkie dzieci zapraszamy do konkursu, w którym do wygrania książki oraz inne nagrody.

MYSZKA NAD WODĄ (Seria: PRZYGODY MYSZKI) – reż. Eugeniusz Kotowski, Polska 1975, 7 min.
Myszka przez nieuwagę kładzie się na grzbiecie żółwia i zasypia. Żółw wchodzi do wody ze śpiącą Myszką. W wodzie atakuje ją szczupak, ale myszce udaje się uciec przed napastnikiem.

MYSZKA NA WYCIECZCE (Seria: PRZYGODY MYSZKI) – reż. Eugeniusz Kotowski, Polska 1976, 9 min.
Myszka wybiera się na wycieczkę. Na noc rozbija swój namiot w pobliżu ruin starego zamku. Myszkę atakuje sowa. Ucieka, więc do zamku, a sowa podąża za nią. Myszkę ratuje kret, który wyprowadza ją z zamku swoimi podziemnymi korytarzami.

01.08 „MALOWANIE PO EKRANIE
Po seansie wszystkie dzieci zapraszamy na specjalnie przygotowane warsztaty plastyczne, które poprowadzi artysta plastyk Andrzej Ziomek.

LUNA-PARK (Seria: BOLEK I LOLEK NA WAKACJACH) – reż. Edward Wątor, Polska 1965, 9 min.
Bolek i Lolek bawią się i przeżywają przygody w wesołym miasteczku.

ZABAWA W RYCERZA (Seria: BOLEK I LOLEK NA WAKACJACH) – reż. Lechosław Marszałek, Polska 1965, 10 min.
Wykorzystując stare, porzucone przedmioty i złom Bolek i Lolek urządzają zabawę w średniowiecznych rycerzy.

08.08 „CZYTANKI W ALCHEMII”
Przed seansem spotkanie z książką, na którym animator Monika Janowicz-Kijkowska
przeczyta fragment książki  „Wampirek i zagadkowa trumna” ufundowanej  przez Wydawnictwo WAB. Po projekcji wszystkie dzieci zapraszamy do konkursu, w którym do wygrania książki oraz inne nagrody.

KAPITAN PYK-PYK – reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1980, 9 min.
Niezwykłe przygody starego wilka morskiego, namiętnego palacza fajki.

PRZYGODY KAPITANA PYK-PYKA – reż. Ryszard Lepióra, Polska 1984, 9 min.
Sympatyczny wilk morski kapitan Pyk-Pyk przysposabia do trudnego marynarskiego zawodu małego chłopca – Szprot.

22.08 „MALOWANIE PO EKRANIE”
Po seansie wszystkie dzieci zapraszamy na specjalnie przygotowane warsztaty plastyczne, które poprowadzi artysta plastyk Andrzej Ziomek.

SKARB (Seria: BOLEK I LOLEK NA WAKACJACH) – reż. Wacław Wajser, Polska 1966, 9 min.
Stary baca opowiada Bolkowi i Lolkowi o ukrytych skarbach, więc chłopcy szukają ich w górskiej jaskini. Znajdują tajemniczą walizkę, która okazuje się być walizą penetrującego jaskinię grotołaza.

MORSKA PRZYGODA (Seria: BOLEK I LOLEK NA WAKACJACH) – reż. Władysław Nehrebecki, Polska 1966, 10 min.
Bolek i Lolek spędzają wakacje nad morzem. Budują tratwę i wyruszają w morską podróż. Nadciąga burza i dopiero latarnik ratuje chłopców z opresji.