SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

cialo, umysl, dusza, inni, geny, mechanizm biologiczny, przetrwanie, przodkowie, kraj, kultura, wartość, stopień, zaufanie, karabin, terytorium, władza, ekstremista, Norwegia, Skandynawia, nienawiść, strach, eteryczny, rachityczny, imigrant, kryzys, strach, człowieczeństwo, problem

Podobno niechęć do innych mamy w genach. Zachowaną głęboko w pierwotnych mechanizmach biologicznych, które stały na straży naszego przetrwania. Ale przecież dziś wiemy o świecie i ludziach wielokrotnie więcej niż nasi nie całkiem jeszcze wyprostowani i mocno owłosieni przodkowie. Możemy rozpoznać kto wróg, kto przyjaciel, sterować stopniem zaufania jakim obdarzamy Innych.


Ale ciągle są ludzie, którzy w obronie swojego - kraju, kultury, wartości, pomysłu na świat, terytorium, władzy, a najczęściej słabiutkiego, eterycznego czy wręcz rachitycznego ja, łapią za karabin i zabijają tych, co myślą inaczej. To, że się innych boimy, że podejrzewamy ich o chęć ograbienia nas i wykorzystania - to nasz problem. Mój podsyca ekstremistyczny prawicowiec, który strzelał do uczestników obozu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy. To zdaje się jeden z tych, co to Norwegia dla Norwegów, precz z imigrantami itd. Kiedy jest kryzys i wszystkiego za mało, to łatwo o pogardę i wściekłość wobec Innych. Jeśli uda mi się powstrzymać zalew oburzenia, nienawiści, strachu i chęci odebrania mu człowieczeństwa - wygrałam. Jeśli nie, znajdę się na tym samym biegunie co on. Czasem chciałabym być malwą i nie mieć takich problemów.

Anna Ławniczak,
redaktor naczelna