W Polsce pijemy bardzo dużo herbaty, ale najczęściej parzymy ją źle. Często napar "naciąga" dobrych kilka minut, co dla herbaty jest zabójstwem. Nalewamy ją do dużych naczyń, w których stygnie, a zimna herbata szkodzi na żołądek. Chiński sposób picia jej w małych czarkach jest naprawdę znakomity. Sprawia, że herbata daje nam to, co ma najlepszego - smak, aromat i właściwości prozdrowotne. Oto kilka złotych zasad parzenia herbaty.
Wszystkie gatunki parzymy krótko. Nie należy zostawiać herbaty zalanej wodą na dłuższy czas, ponieważ napar będzie za mocny i niesmaczny. W większości herbat do uzyskania prawidłowego naparu wystarczy od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund (niektórym gatunkom wystarczy kilkusekundowy okres parzenia). W miarę kolejnych zalań czas parzenia można stopniowo zwiększać obserwując barwę napoju.
Ważny jest kolor naparu. Każdy rodzaj herbaty ma swój właściwy kolor naparu i powinno się dążyć do utrzymania go podczas całego czasu parzenia. Herbaty z gatunku zielonych powinny mieć delikatnie zielonkawe zabarwienie, herbaty Wulong złote lub żółte, a herbaty czerwone jak sama nazwa wskazuje czerwone lub bursztynowe. Zbyt intensywny kolor zazwyczaj oznacza zbyt długi okres parzenia, bądź zbyt gorącą wodę.
Hermetyczne pojemniki. Herbatę należy przechowywać w hermetycznie zamkniętym naczyniu, bez dostępu powietrza. Inaczej zniszczą ją: wilgoć, ciepło oraz inne, obce aromaty. Herbata w znakomity sposób pochłania wilgoć, w słońcu oddaje olejki eteryczne i traci swój aromat oraz pochłania otaczające ją zapachy. Najlepszym miejscem przechowywania herbaty jest lodówka. Niektóre gatunki trzyma się wręcz w zamrażalniku.
Małe opakowania. Jeżeli istnieje taka możliwość powinno się korzystać z kilkugramowych opakowań zamykanych hermetycznie. W przypadku herbat zielonych czy też czerwonych są to najczęściej opakowania 5 gramowe, a w przypadku herbat Wulong 8 gramowe. Są to ilości wystarczające do pojedynczego parzenia.
Oryginalne gatunki chińskiej herbaty wysokiej jakości w małych opakowaniach możesz zamówić u nas.
ZAMÓW TIE GUAN YIN, TAI PING HOU KUI, JIN JUN MEI.
Piotr Osuch
Piotr Osuch – mistrz wushu (inaczej kung-fu). Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wushu Tradycyjnego i Kultury Chińskiej oraz członek Chińskiego Stowarzyszenia Sztuki. Przygotowywał polską reprezentację wushu na olimpiadę w Pekinie. Od dziecka był zafascynowany Chinami. Kilka temu zamieszkał tam na stałe. W Pekinie ma własną szkołę wushu. Pod kierunkiem jego wychowanków można traktykować tę formę sztuki walki także w Polsce. |