10 maja b.r. rozpocznie się w Warszawie kurs „Cha Yi – Kultura Herbaty”, na który bardzo serdecznie zapraszamy. Kurs podstawowy składa się z 15 lekcji każda po 90 minut. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki w godzinach 18.30–20.00 w Sali VIP restauracji „Canton” ul. Smocza 1. Kurs prowadzić będzie dyplomowana Mistrzyni Kultury Herbaty – Xie Ting Ting. Kurs zostanie zakończony egzaminem teoretycznym i praktycznym.
Jest ich niemal tyle, ile gatunków i rodzajów herbaty. Wymagają odmiennej temperatury zaparzania, innych naczyń. Inaczej będziemy parzyli herbatę Wulong, a zupełnie inaczej zieloną. Właściwie każdy rodzaj herbaty ma swoje określone wymogi, które należy uwzględnić przy parzeniu. Wiele z podrodzajów danego gatunku podlega też odmiennym procedurom zaparzania. Dzisiaj o tym, jak najlepiej zaparzać herbatę zieloną.
W Polsce pijemy bardzo dużo herbaty, ale najczęściej parzymy ją źle. Często napar "naciąga" dobrych kilka minut, co dla herbaty jest zabójstwem. Nalewamy ją do dużych naczyń, w których stygnie, a zimna herbata szkodzi na żołądek. Chiński sposób picia jej w małych czarkach jest naprawdę znakomity. Sprawia, że herbata daje nam to, co ma najlepszego - smak, aromat i właściwości prozdrowotne. Oto kilka złotych zasad parzenia herbaty.
Zieloną pijemy latem, bo ochładza. Zimą lepsza jest rozgrzewająca czerwona. W trzeciej części artykułu "Więcej niż herbata" Piotr Osuch opowiada o rodzajach herbat i sposobach parzenia. Zwraca szczególną uwagę na jakość wody. Ta przeznaczona do parzenia powinna być miękka, zawierać jak najmniej soli mineralnych, a w szczególności soli wapnia i magnezu.
Początkowo uważano herbatę za drogocenne zioło. Aplikowali ją medycy jako energetyzujący napar i uśmierzającą bóle maść. Herbatę gotowano z ryżem, mlekiem, a nawet cebulą. Szybko jednak wydobyła się z siermiężnej surowości. Chińczycy dostrzegli w obrzędzie jej parzenia ład odzwierciedlający harmonię kosmosu. Herbaciane rytuały zyskały rangę sztuki, nabrały filozoficznego sensu i stały się obrzędem społecznym.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec