SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.
kino rosyjskie, filmy rosyjskie, Aleksiej Bałabanow, Siergiej Osipian, Aleksander Łungin, Igor Wołoszyn, Andrzej Żuławski, Tadeusz Sobolewski, Lidia Bobrowa, Wiera Głagoliewa, Włodziemierz Wysocki, Czechow, festiwal, przegląd, jury, Siergiej ParadżanowJuż 4 listopada rozpocznie się 4. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Potrwa on do 14 listopada, a przez te 10 dni będzie okazja, by nie tylko oglądać interesujące filmy, ale także uczestniczyć w koncertach, wystawach oraz dyskusjach. 

4. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską 

4-14 listopad 2010 /Kinoteka, Kultura, Multikino Złote Tarasy, iplex.pl 

Listopad – styczeń 27 miast w Polsce 

www.sputnikfestiwal.pl


Zanim pochłonie nas karuzela sputnikowych projekcji i wydarzeń towarzyszących Festiwalowi, chcielibyśmy zaprezentować wszystkie sekcje, które w tym roku zagoszczą na pokładzie Festiwalu.

Największym zainteresowaniem cieszy się Konkurs Główny, w którym najnowsze rosyjskie produkcje walczyć będą o nagrodę GRAND PRIX SPUTNIK. W ramach pokazów konkursowych zaprezentujemy m.in. filmy „Ja” Igora Wołoszyna, „Palacz” Aleksieja Bałabanowa, „Akt Natury” Aleksandra Łungina i Siergieja Osipiana. Wszystkie filmy Konkursu Głównego to obrazy z ostatnich dwóch lat, które pokazywane były na europejskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobywały tam liczne nagrody. Nasi selekcjonerzy zadbali o najwyższą wartość filmów prezentowanych w ramach sekcji konkursowej. Filmy te oceniać będzie Jury w składzie: Andrzej Żuławski (przewodniczący), Anita Piotrowska, Tadeusz Sobolewski.

Przygotowaliśmy również Retrospektywy Mistrzów kina radzieckiego oraz rosyjskiego. Tylko w tym roku zaprezentujemy Państwu przekrój przez twórczość Siergieja Paradżanowa oraz Aleksieja Bałananowa wraz z jego najnowszym filmem „Palacz”. Na zapoznanie się z tym obrazem z niecierpliwością czeka cała masa fanów twórczości Bałabanowa. 

Dla wszystkich zwolenników reżyserskiego kina kobiet przygotowaliśmy sekcję „Kobiece spojrzenie”. W jej ramach prezentujemy obrazy stworzone przez kobiety, ale nie tylko dla Pań. Perełką tej sekcji jest m.in. wielokrotnie nagradzany film „Jedna wojna” (2009) w reżyserii Wiery Głagoliewej ukazujący poruszającą historię osady kobiet z końca II Wojny Światowej. Czy matczyna miłość będzie w stanie rywalizować ze zdrowym rozsądkiem? A jak układają się relacje pomiędzy babcią i wnukami? Tego dowiemy się z obrazu Lidii Bobrowej „Babunia” (2003). Kobieta, która swoje życie poświęciła na wychowywanie dzieci i wnuków staje się przeszkodą do realizacji życiowych planów dorosłych już członków rodziny. 

W ramach sekcji „Kalejdoskop” pokażemy wielkoekranowe przeboje rosyjskiej kinematografii. Widzów Festiwalu na pewno ucieszy informacja o możliwości ponownego obejrzenia takich produkcji jak „Bikiniarze”, którym to filmem otwieraliśmy trzecią edycję festiwalu. Również film „Car” w reżyserii Pawła Łungina cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dlatego w tym roku również zaistnieje okazja do jego obejrzenia.

Inne, równie istotne sekcje Festiwalu to „Czechowowskie motywy”, „20 lat bez Wiktora Coja”, „Przerwany lot – Włodzimierz Wysocki”, „65 lat zakończenia II Wojny Światowej”, „Kinopociąg”, „Warszawska Euforia”, „Najlepsze filmy rosyjskie w polskiej dystrybucji”, Animacje, „Mały Sputnik”. Pełną listę sekcji festiwalu i filmów wchodzących w ich skład znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

www.sputnikfestiwal.pl