SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

kordyceps, grzyb kordyceps, serce, nowotwory, energiaKordyceps to grzyb rosnący w Tybecie i Nepalu. Przysmak jaków i kóz, lekarstwo chińskich cesarzy. Dodaje energii, chroni serce, a prowadzone nad kordycepsem współczesne badania budzą nadzieje, że grzybek może wspomóc leczenie niektórych postaci nowotworów.

 

Lecznicze właściwości grzybów nikogo dziś nie dziwią. W dobie szukania substancji wspomagających klasyczne metody terapii stosowanie rozmaitych grzybów w medycynie jest powszechnie uznawane. Na szczególną uwagę zasługują te używane od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jednym z najbardziej zbadanych, cenionych i znanych jest grzyb – Cordyceps sinensis (Kordyceps chiński, maczużnik chiński).


Do odkrycia leczniczych właściwości kordycepsu przyczyniła się obserwacja przyrody w Tybecie i Nepalu. Pasterze zauważyli, że jaki oraz kozy pasące się wczesną wiosną na górskich pastwiskach Tybetu jadły dziwnie wyglądające niewielkie grzyby i zaczynały brykać. Nabierały wigoru, sił, przestawały chorować. Grzybkiem zainteresowali się medycy i szybko okazało się, że jest to wspaniałe lekarstwo. W starożytnych Chinach kordycepsem leczono jednak tylko wysoko urodzonych. Przez długie lata terapia za pomocą grzybka zarezerwowana była tylko dla rodziny cesarskiej. Dziś dostęp do niego jest znacznie bardziej demokratyczny. Wystarczy wrzucić hasło kordyceps do przeglądarki internetowej, by pojawiło się wiele stron, za pośrednictwem których można kupić suplement diety z owym grzybkiem. Wszystko dzięki chińskim lekkoatletkom.

Rekordowy grzyb
Zainteresowanie świata kordycepsem gwałtownie wzrosło po 1993 roku, kiedy chińscy sportowcy zdobyli na lekkoatletycznych mistrzostwach świata 9 złotych medali. Sensację wzbudziły zwłaszcza biegaczki na długich dystansach: 3, 5 i 10 kilometrów. Wygrały wszystko i pobiły rekordy światowe. Środowisko lekkoatletyczne i dziennikarze podejrzewali doping - czyli stosowanie niedozwolonych substancji wspomagających. Badania jednak niczego nie wykryły. Chiński trener zaś przypisywał sukces swoich zawodników i zawodniczek regularnemu spożywaniu kordycepsu, który pomagał zwiększyć ich wytrzymałość i usuwał przewlekłe zmęczenie. Od tego czasu kordyceps zaczęto badać na wszelkie sposoby i okazało się, że ma niezwykłe właściwości.

Maczużnik chiński pochodzi z gór Tybetu i rośnie tam na wysokości około 5000 metrów. Niezmiernie ciekawy jest rozwój grzyba, który atakuje rozwijające się w ziemi gąsienice himalajskiej ćmy – Hepialis armoricanus. Grzyb pasożytując na gąsienicach, mumifikuje je i tworzy charakterystyczny maczugowaty owocnik. Popyt na ten grzyb jest teraz olbrzymi, ale spokojnie - to nie oznacza zagłady himalajskich ciem. Opracowano bowiem nowoczesne metody hodowli grzybni maczużnika na specjalnych podłożach, np. na ryżu.

Kordyceps - bogactwo składników

O niezwykłych właściwościach kordycepsu decyduje jego bogaty skład.  Posiada on wiele bioaktywnych składników, w tym między innymi: polisacharydy, peptydy, witaminy (E, K, B1, B12), fitosterole, flawony, nukleozydy, beta-glukany, kordycepinę oraz mikroelementy. W tradycyjnej medycynie chińskiej kordyceps stanowi jeden z podstawowych leków stosowanych w leczeniu schorzeń sercowo-naczyniowych. Skutecznie poprawia krążenie wieńcowe, zapobiega arytmii serca oraz jego niewydolności. Korzystne działanie kordycepsu potwierdzają badania kliniczne chińskich lekarzy. Ale to nie wszystko co może zdziałać ten grzybek.

Najnowsze badania wykazały, że bioaktywne związki zawarte w kordycepsie zwiększają stężenie w komórkach ludzkiego organizmu substancji zwanej ATP, adenozytrójfosforanu, będącego źródłem energii, oraz znacznie polepszają wykorzystanie tlenu. Dzięki temu grzybek ma właściwości poprawiania wydolności organizmu i jego witalności. Kordyceps okazał się znakomitym naturalnym środkiem wzmacniającym fizyczną wytrzymałość u ludzi w podeszłym wieku oraz u zawodowych lekkoatletów i wysokogórskich wspinaczy. Z jego energetyzujących właściwości mogą skorzystać także przepracowani wyczynowcy korporacyjni. Badania kliniczne potwierdzają użyteczność stosowania kordycepsu w zespole przewlekłego zmęczenia. U badanych chorych cierpiących na to schorzenie stwierdzono, że kordyceps spowodował zmniejszenie objawów zmęczenia, polepszenie tolerancji zimna, zmniejszenie bezsenności oraz poprawę funkcji seksualnych. Badania kliniczne przeprowadzone u pacjentów z obniżonym libido, impotencją oraz innymi seksualnymi dysfunkcjami wykazały, że 40-dniowa kuracja z zastosowaniem kordycepsu poprawiała sprawność seksualną (zarówno u kobiet jaki i u mężczyzn). Badania wykazały jednocześnie poprawę jakości nasienia (liczby plemników, objętości ejakulatu oraz zmniejszenia liczby zdeformowanych plemników w nasieniu).

Kordyceps - działania przeciwnowotworowe
Himalajski grzybek jest też interesujący dla onkologów. Obserwacje wykazują, że maczużnik chiński może stanowić źródło potencjalnych przeciwnowotworowych substancji. Polisacharydy oraz glukany wyizolowane z grzyba w warunkach laboratoryjnych zabijały komórki nowotworowe. Badania kliniczne przeprowadzone w Japonii oraz Chinach dowodzą, że terapia skojarzona – podawanie kordycespsu oraz chemioterapia powodowała u prawie połowy pacjentów redukcję wielkości guzów tkanki płucnej. Dodatkowo kordyceps łagodził objawy uboczne chemioterapii. Naukowcy podnoszą także korzystne działanie substancji zawartych w kordycepsie na układ odpornościowy. Badania wykazały między innymi, że maczużnik chiński nasila działania komórek NK (Natural Killers) odpowiedzialnych za niszczenie komórek nowotworowych. Zwiększa także stężenie interferonu-gamma, interleukiny-1 oraz prowadzi do wzrostu proporcji limfocytów T pomocniczych do limfocytów supresyjnych. To może być wykorzystane zarówno w leczeniu jak i profilaktyce raka.

Obiecujący lek

Kordyceps, wzięty w obroty przez badaczy okazał się bardzo wszechstronnym grzybkiem. Może być pomocny w leczeniu rozmaitych schorzeń od cukrzycy, przez choroby nerek i wątroby po schorzenia płuc i układu oddechowego.
Badania kliniczne wskazują na korzystne działanie kordycepsu w przewlekłej niewydolności nerek. Substancje zawarte w grzybie prawdopodobnie chronią uszkodzone komórki tkanki nerkowej. Wiele badań klinicznych wykazało również, że maczużnik chiński może mieć potencjalne zastosowanie w terapii cukrzycy.Przyczynia się bowiem do poprawy metabolizmu glukozy i obniżenia  jej stężenia we krwi. Naukowcy są zdania, że stosowanie kordycepsu może być również skuteczne w terapii szeregu schorzeń układu oddechowego, między innymi astmy i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc (POChP).

Pojawia się też coraz więcej doniesień mówiących o ochronnym działaniu maczużnika chińskiego na komórki wątroby. W Chinach stosuje się go jako wspomagający lek w terapii zakaźnego zapalenia wątroby typu B. Istnieją doniesienia mówiące o niesamowitej wręcz poprawie funkcji tego narządu po zastosowaniu trzymiesięcznej kuracji kordycepsem w stwardnieniu wątroby będącej skutkiem infekcji wirusem zakaźnego zapalenia wątroby typu B.
Spożywanie kordycepsu okazało się też znakomitym remedium na problemy z cholesterolem. Badania kliniczne wykazały, że podanie kordycepsu wiązało się ze zmniejszeniem stężenia cholesterolu i redukcją stężenia trójglicerydów. Co więcej kordyceps powodował wzrost stosunku HDL cholesterolu do LDL cholesterolu.

Jak stosować kordyceps?

W badaniach klinicznych podawano kordyceps w dawkach wynoszących od 3 do 4,5 grama dziennie. W przypadku terapii schorzeń wątroby dawki grzybka były wyższe i wynosiły od 6 do 9 gramów dziennie. W przypadku schorzeń nowotworowych stosowano u pacjentów od 30 do 50 gramów dziennie. W trakcie terapii nie stwierdzono żadnych poważnych efektów ubocznych związanych ze stosowaniem maczużnika chińskiego. Niektórzy pacjenci zgłaszali jedynie zwiększenie popędu płciowego. Badania nad grzybem Cordyceps sienensis prowadzone przez liczne ośrodki naukowe potwierdziły, że w kordycepsie drzemie olbrzymi leczniczy potencjał pozwalający na stosowanie go w terapii szeregu różnorodnych schorzeń.

Piotr Derentowicz


LECZ SIĘ NATURALNIE. Gabinet CUD PIĘKNOŚCI zaprasza na konsultacje medyczne do doktor Gierel Sanj zwanej przez pacjentów doktor GIGI. Skutecznie leczy choroby układu pokarmowego, moczowego, oddechowego oraz krążenia, pomaga w chorobach alergicznych, skórnych i w wielu innych. WYKONUJE TAKŻE AKUPUNKTURĘ. Przeczytaj http://cudpieknosci.pl/oferta/medycyna-holistyczna/105-medycyna-holistyczna

Cud Piękności, 02-524 Warszawa, ul. Narbutta 77. Tel. 505 702 127. Odwiedź nas.