SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Elitarni, Bráulio Mantovani, Miasto Boga, Aytobus 174, Rio de Janeiro, favele, Jose Padilh, Dworzec nadzie, Carandiru, Walter Salles, Hector Babenco, Fernando Meirelles, kino brazylijskie, cinema nuovo, policja, gangi narkotykowe, narkotyki, film brazylijski, Brazylia, samba, Ipanema, Copacobana, karnawał w Rio, kino społeczne, gangsterzy, bezwzględny świat, zemstaBráulio Mantovani, nominowany do Oscara scenarzysta głośnego „Miasta Boga”, podjął współpracę z José Padilhą, twórcą słynnego dokumentu „Autobus 174”. Ich wspólny film oparty został na autentycznych zdarzeniach, które miały miejsce w Rio de Janeiro w 1997 roku.


W związku z planowaną wizytą papieża Jana Pawła II, elitarne oddziały policji (BOPE) dostają rozkaz oczyszczenia miasta z narkotykowych gangów. Kapitan Nascimento chce odejść ze służby i szuka na swoje miejsce godnego następcy. Wybór pada na Neto i Matiasa,  przyjaciół z dzieciństwa. Rozpoczyna się bezpardonowa walka między gangami a policją.

Brazylijskie kino odnosi w ostatnich latach wielkie sukcesy, by wymienić tylko "Dworzec  nadziei" Waltera Sallesa, "Carandiru" Hectora Babenco czy "Miasto Boga" Fernando Meirellesa. Nie zobaczysz w nich jednak turystycznej, pocztówkowej Brazylii - słynnej dzielnicy Ipanema, plaży Copacabana, karnawału w Rio, ślicznych dziewczyn tańczących sambę. Niezależnie od różnic stylistycznych czy gatunkowych filmy te mocno osadzone są w tematyce społecznej i bez ogródek ukazują najtrudniejsze, najbardziej dramatyczne czy nawet drastyczne problemy z jakimi boryka się kraj. I w tym tkwi ich wielka siła.

Akcja "Elitarnych" rozgrywa się (podobnie jak w "Mieście Boga") w favelach, dzielnicach nędzy Rio de Janeiro, w których rządzą narkotykowe gangi. Ubóstwo panujące tam jest niewyobrażalne. Właściwie wszyscy mieszkańcy faveli czerpią pieniądze z narkotyków. One pozwalają im przeżyć następny dzień. Film José Padilha ukazuje pełen okrucieństwa, bezwzględny świat, w którym zatarły się wszelkie granice między dobrem a złem, w którym rządzi korupcja i przemoc. Na brutalność gangsterów policja odpowiada jeszcze większą brutalnością, co doprowadza do chęci odwetu za wszelką cenę. Coraz trudniej odróżnić sprawiedliwość od zemsty. To prawdziwa wojna. Każda ze stron ma odmienne motywy, ale stosuje te same metody. Tu nie ma niewinnych - wszyscy są winni. Wąskimi uliczkami faveli płynie morze krwi.

"Elitarni" to wybuchowa mieszanka. Ostra, gwałtowna, drapieżna wizja świata, która może przerażać. Ale jest, niestety, prawdziwa.

Film José Padilha zdobył w 2009 roku główną nagrodę, Złotego Niedźwiedzia, na Festiwalu Filmowym w Berlinie i od tego czasu rozpoczął triumfalny pochód przez ekrany kin świata.

Sławomir Zygmunt


Elitarni (Tropa de Elite) - dramat kryminalny, Brazylia/Argentyna/Holandia/USA  2007, reż. Jose Padilha.