O niskim ciśnieniu (hipotonii) mówi się rzadziej niż o wysokim, a szkoda. Przynosi bowiem nie mniej problemów. Kobiety, które mają ciśnienie tętnicze niższe niż 100/80 mmHg i mężczyźni z ciśnieniem poniżej 110/80 mmHg, to hipotonicy. Często mają poczucie osłabienia, są rozkojarzeni, miewają anemię. Skarżą się, że brakuje im energii. Cechuje ich większa wrażliwość na zimno i ciepło, marzną im stopy oraz dłonie.
Miewają obniżone libido. Hipotonicy muszą więcej spać, a mimo to często są senni.
Co trzeba wiedzieć, by skutecznie walczyć z niskim ciśnieniem? Przede wszystkim trzeba określić przyczynę hipotonii, a to może zrobić tylko lekarz! Ale istnieją ogólne porady, które mogą pomóc niskociśnieniowcom. Bardzo dobrze robi uregulowanie trybu życia, niestety dla większości osób to jest możliwe dopiero na emeryturze. Zajmijmy się więc odżywianiem, przede wszystkim sposobami walki z anemią. Zazwyczaj jest spowodowana zbyt niskim poziomem żelaza we krwi.
Niskociśnieniowcy, którzy mają anemię powinni włączyć do swojej diety wątróbkę cielęcą, bób, ćwikłę, pietruszkę, suszone morele, rodzynki, migdały oraz wiśnie. Trzeba też pamiętać, żelazo lepiej przyswajamy w obecności witaminy C. Należy więc jeść cytrusy i borówki, pić sok z dzikiej róży, używać oleju z rokitnika. Warto też jeść orzechy włoskie, tuńczyka, łososia i szpinak.
Pęczek natki z pietruszki, ząbek czosnku, 4 marchewki i dwa selery korzeniowe włożyć do sokowirówki wycisnąć sok lub zmiksować i odcisnąć. Pić codziennie rano. Radzę też więcej pić zielonej herbaty, ograniczając czarną i kawę.
dr Igor