SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

stare meble, dom, bezpieczeństwo, spokój, stare graty, wnętrze, PRL, władza, pieniądze, paragraf, paserstwo, przemyt, dzieła sztuki, artysta rzemieślnik, Zachód, lata 70., Cyganie, targowiska, jarmarki, reperacja, renowacja, komis, bazar, antyki, handel, biznesmen, rarytas, biedermeier, meble gdańskie, styl eklektyczny, prawnik, notariusz, aranzacja, lichtarz, bibeloty, stare obrazy, boazeria, biblioteczka, misterna robota, kryształy, meble kolonialne, antyki z ChinDom powinien zapewniać nam spokój i poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że jego atmosfera zależy od nas samych. Dlatego tak ważny jest wystrój wnętrza, a przede wszystkim meble.


Mimo że w ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się dużo firm i zakup mebli przestał być problemem, w sklepach wciąż króluje bylejakość i tandeta. Jeśli więc odziedziczyłeś meble i zamierzasz pozbyć się tych "starych gratów", zastanów się, czy nie lepiej zająć się ich renowacją. Jeśli nie masz szansy na taki spadek, to kupuj stare meble, bo dzięki nim wnętrze twojego mieszkania stanie się niekonwencjonalne, oryginalne i ładne.

W czasach wczesnego PRL-u kupowanie starych mebli należało do rzadkości, ludzie nie mieli pieniędzy, poza tym... bali się. Na tego typu praktyki władza ludowa patrzyła podejrzliwie i miała specjalny paragraf: paserstwo lub przemyt dzieł sztuki. Dopiero pod koniec lat 60. ludzie "rzucili" się na antyki. Dużo mebli walało się po strychach, piwnicach, szopach i stodołach. Skupowali je Cyganie i przywozili na targi do małych miasteczek, skąd trafiały później do większych miast, głównie do Warszawy, gdzie handlowano nimi na targowiskach nad Wisłą.

stare meble, dom, bezpieczeństwo, spokój, stare graty, wnętrze, PRL, władza, pieniądze, paragraf, paserstwo, przemyt, dzieła sztuki, artysta rzemieślnik, Zachód, lata 70., Cyganie, targowiska, jarmarki, reperacja, renowacja, komis, bazar, antyki, handel, biznesmen, rarytas, biedermeier, meble gdańskie, styl eklektyczny, prawnik, notariusz, aranzacja, lichtarz, bibeloty, stare obrazy, boazeria, biblioteczka, misterna robota, kryształy, meble kolonialne, antyki z ChinW latach 70. Polacy zaczęli wyjeżdżać na Zachód, dorabiali się. Po powrocie do kraju zamieniali swoje klitki na większe mieszkania, budowali domy. Kogo tylko było na to stać, starał się uzupełnić swój komplet starych mebli, reperować zniszczone egzemplarze czy kupować choćby pojedyncze sztuki. Z renowacją były duże problemy, ponieważ nie było w Polsce wyspecjalizowanych zakładów. Meble reperowali "po fajrancie" artyści rzemieślnicy, którzy na co dzień pracowali w muzeach. Niektórzy zaczęli kupować stare meble, bo okazało się, że na tym można nieźle zarobić. Powstawały całe gangi, które przejmowały handel antykami na bazarach i w komisach. W Desach dochodziło do prawdziwych bójek na pięści. Zaraz po otwarciu drzwi ludzie walczyli o meble przywiezione w nocy. Obecnie Polacy najczęściej kupują "biedermeiery" - skrzynie, szafy i komody o prostych, gładkich formach. Popularne są także meble gdańskie. Prawdziwym rarytasem są jednak meble secesyjne o wygiętych, płynnych liniach. Do starych mebli przekonuje się coraz więcej ludzi, ale ze względu na ich dość wysoki koszt dostępne są raczej dla zamożnych.

Prawnicy, notariusze i niektórzy biznesmeni za punkt honoru stawiają sobie urządzenie gabinetu starymi, stylowymi   meblami. Antyki bowiem, to nie tylko kunszt i piękno. Stare meble podkreślają autorytet właściciela, świadczą także o grubości portfela. Typowy gdański gabinet składa się z biblioteki, fotela, stolika, saloniku, biurka lub dużego stołu konferencyjnego z krzesłami. Można zamówić sobie aranżację i wykończenie wnętrza - do starych mebli dorabia się stylową boazerię, kupuje stare obrazy, lichtarze, bibeloty. Ale jeśli nie stać cię na kupno całego kompletu, to możesz zamówić sobie dokładną replikę stylowego mebla - bibliotekę, krzesełka, szafkę czy stół. Kopie starych mebli są oczywiście droższe od współczesnych sprzętów, bo wymagają pracochłonnej, misternej roboty Ale jaka radość potem, gdy zdumionym sąsiadom tłumaczysz: biblioteczka, którą tu widzicie, pochodzi z końca XIX wieku, a więc zaliczana jest do stylu eklektycznego...

stare meble, dom, bezpieczeństwo, spokój, stare graty, wnętrze, PRL, władza, pieniądze, paragraf, paserstwo, przemyt, dzieła sztuki, artysta rzemieślnik, Zachód, lata 70., Cyganie, targowiska, jarmarki, reperacja, renowacja, komis, bazar, antyki, handel, biznesmen, rarytas, biedermeier, meble gdańskie, styl eklektyczny, prawnik, notariusz, aranzacja, lichtarz, bibeloty, stare obrazy, boazeria, biblioteczka, misterna robota, kryształy, meble kolonialne, antyki z ChinObecnie bardzo często ludzie kupują antyki z Chin, a ci, którzy mają trochę mniej pieniędzy meble przywożone z Indii lub Indonezji. Modny jest też styl kolonialny, a na targach staroci często można spotkać meble z lat 50. XX wieku. Do łask wracają nawet obśmiewane kiedyś kryształy.

Sławomir Zygmunt