Ostatnio doktor Preeti Agrawal wydała wspaniałą książkę, będącą kompendium wiedzy dla kobiet wkraczających w drugą połowę życia i tych, które już w nią wkroczyły. Książka ma wiele mówiący tytuł: „Siła jest w Tobie” (podtytuł: „Zdrowie ciała, emocji i ducha w drugiej połowie życia”). Bardzo się cieszę, że doktor dzieli się z nami swoim ogromnym doświadczeniem. Potrzebujemy jej mądrości.
Żyjemy w czasach, w których starość, starzenie się czy nawet wkraczanie w wiek dojrzały postrzegane jest jako zjawisko, któremu należy zapobiegać, leczyć, a nawet – którego należy się wstydzić. Koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne na różne sposoby usiłują wmówić nam, kobietom, że za wszelką cenę powinnyśmy zatrzymywać czas, stosując oferowane przez nie specyfiki. Nie słychać głosów, które powiedziałyby nam, że upływ czasu i związane z nim zjawiska są zupełnie naturalne i że druga połowa życia może być równie wspaniała, jak pierwsza, a nawet lepsza. Straszy się nas chorobami i schorzeniami, które – w obiegowej opinii – na pewno nas wszystkie nieuchronnie spotkają, kiedy już przekroczymy magiczny wiek menopauzy.
Głos doktor Agrawal jest inny, kojący. Preeti Agrawal wychodzi bowiem z założenia, że nasze ciała są mądre (Potrzebowałam wielu lat doświadczeń i obserwacji, by zrozumieć, że nasze ciała są doskonałe i mądre, poprzez choroby mówią do nas). Że zachodzące w nim zmiany są nieuchronne i naturalne, ale nie można się ich bać, ani z nimi walczyć. Że wystarczy uważnie i z szacunkiem wsłuchiwać się w swoje ciało, żeby zrozumieć, czego potrzebuje. Doktor wie, że człowiek to nie tylko ciało, ale także umysł i emocje, i żeby zachować zdrowie i dobre samopoczucie do końca życia, należy dbać o siebie na wszystkich poziomach.
Książka „Siła jest w Tobie” dba o nas na wszystkich tych poziomach. Znajdziemy tu kompleksowe wyjaśnienie, jakie jest zadanie hormonów w okresie przekwitania, czym jest hormonalna terapia zastępcza i jak ją prawidłowo stosować? Jak ważna jest właściwa, zbilansowana dieta? (W książce znajdują się nawet przepisy na zdrowe posiłki, wspomagające czy nawet zastępujące HTZ). Jakie pułapki niesie ze sobą katowanie się zalecanymi wszędzie rygorystycznymi dietami (Gnębione ciało się mści) i jedzenie wysoko przetworzonych posiłków? Jakie suplementy stosować na jakie dolegliwości? Jakimi ziołami się wspomagać? Jak naturalnymi sposobami łagodzić mogące wystąpić w okresie przekwitania objawy bezsenności czy uderzeń gorąca? Jak zapobiegać chorobom, których wszyscy się boimy (Alzheimer, choroby nowotworowe)? Skąd się biorą torbiele i mięśniaki, i jak można im zapobiec?
Książka odpowiada na te i na dziesiątki innych pytań. Także na to najważniejsze: czym jest śmierć i jak wyzwolić się od strachu przed nią?
Dodatkowo wielkim atutem książki są zamieszczone w niej opowieści różnych kobiet, które zechciały podzielić się z doktor swoim przeżywaniem dojrzałości. To często bardzo wzruszające opowieści. Niezwykłe jest również to, że doktor dzieli się swoim doświadczeniem nie tylko jako lekarz z wieloletnią praktyką (dodam, że lekarz ciągle poszukujący, rozwijający się i uważnie śledzący nowości w ciągle rozwijającej się medycynie, o czym może świadczyć choćby imponująca bibliografia zamieszczona na końcu książki), ale także jako kobieta. Fakt, że we wstępie doktor opisuje swoje intymne, osobiste doświadczenia związane z wkraczaniem w okres menopauzy sprawia, że osobiście ufam jej jeszcze bardziej. Wierzę, że dobrze wie, o czym mówi.
Książkę doktor Preeti Agrawal poleciłam wszystkim kobietom, które kocham i na których mi zależy. I wszystkie mówiły po lekturze: „nie wiedziałam”. Każda znalazła w niej coś innego, coś ważnego, coś, co sprawiło, że zaczęły myśleć o sobie i swoich ciałach inaczej, niż dotychczas. Bardzo chciałabym, żeby ta książka dotarła do każdej z nas. Żebyśmy się w końcu przestały bać. Żebyśmy miały odwagę zajrzeć w głąb siebie, by sięgnąć do własnych zasobów wielkiej mocy. Siła jest przecież w nas, wystarczy do niej dotrzeć.
Ta książka bardzo ułatwia drogę do siebie.
Justyna Pobiedzińska
Wykład dr Preeti Agrawal odbędzie się 12 maja w Warszawie (w Centrum Konferencyjno-Kongresowym, sala ONZ, ul. Bobrowiecka 9). Szczegółowe informacje na http://www.alcha.pl/?page_id=3258