SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Spis treści

kosmetyki ekologiczne, kosmetyki organiczne, kosmetyki naturalne, certyfikaty ekologiczne, ECOCERT, BDIH, AIBA & ICEA, Soil Association, Bioforum, Cosmebio, Magdalena Sikora, Wydział Technologii Produktów Zapachowych i Składników Kosmetyków, Studium Podyplomowe Kosmetologii Politechniki Łódzkiej, konserwanty, sztuczne barwniki, parabeny, PEG, BHA, BHT, silikony, Lavera, Oeko-Test, Weleda, Logona, dr Hauschka, Alva, Sante, Tautropfen, Martina Gebhard Naturkosmetic, Annemarie Borlind, Heliotrop, Provida, Sanoflore, L'Occitane, Laboratorium AVA.Zainwestuj w siebie i środowisko wybierając pielęgnację pod znakiem eko. W kosmetyce, jak w medycynie, powinna obowiązywać zasada „po pierwsze nie szkodzić”. A chemiczne składniki kremów, balsamów czy cieni do powiek często drażnią skórę i niszczą Ziemię. Co gorsza trafiają nas rykoszetem dostając się do tego co jemy i pijemy. Nie daj się jednak nabrać etykiecie „naturalne”, bo to często tylko chwyt marketingowy. Kosmetyki naprawdę ekologiczne muszą spełniać bardzo wysokie wymagania. Gwarantują je odpowiednie certyfikaty zaznaczone na opakowaniach.


W powszechnie dostępnych kremach, balsamach czy tonikach, dopuszczonych do sprzedaży wszelkimi atestami jest wiele składników, które choć nie są toksyczne, wywołały prawdziwą epidemię nadwrażliwości skóry. Szczególne zasłużyły się tu silnie działające kremy przeciwzmarszczkowe. „Wysoce aktywne czynniki składają się z białek zwierzęcych, bardzo intensywnie konserwowanych. Zarówno białka jak i konserwanty organizm traktuje jako ciała obce, co po pewnym czasie może doprowadzić do nadwrażliwości lub alergii” - pisze Wolfgang Hingst w książce pt. „Kosmetyka, Bomba zegarowa”. Poza tym, jak alarmuje niezależny niemiecki magazyn konsumencki Öko-Test, który zleca między innymi badania rozmaitych kosmetyków, nawet w markowych kremach czy produktach do makijażu są metale ciężkie, rakotwórcze nitrozaminy czy formaldehydy. Jak dotąd miesięcznik przegrał tylko jeden proces z koncernem kosmetycznym. I to dawno, bo w latach osiemdziesiątych. Wniosek z tego, że  trudno podważyć wyniki przeprowadzanych na jego zlecenie badań. Nowoczesne, intensywnie działające kosmetyki trafiają nas także rykoszetem. To wszystko, co spłuczą z siebie miliony kobiet nakładających na skórę rozmaite specyfiki przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, wyszczuplające oraz ochronne z filtrami chemicznymi, dostaje się do wody i gleby, odkłada w roślinach, organizmach ryb i zwierząt. Składniki kremów udają hormony albo stanowią niepotrzebny, trudny do rozłożenia balast w komórkach zwierząt i roślin, które potem zjadamy.

Dopuszczenie zawartości 5 procent syntetyków jest ukłonem w stronę bezpieczeństwa czyli zachowania czystości mikrobiologicznej. Nawet w kosmetykach naturalnych niezbędne są konserwanty zapobiegające rozwojowi bakterii. Ale w nich są te najbezpieczniejsze: kwas benzoesowy, sorbowy, dehydrooctowy, salicylowy i ich pochodne oraz alkohol benzylowy. Kosmetyki naturalne oczywiście nie są też testowane na zwierzętach. Na polskim rynku certyfikaty mają: Lavera (uznana za najlepszą firmę w 2008 roku przez miesięcznik Oeko-Test), Weleda, Logona, dr Hauschka, Alva, Sante, Tautropfen, Martina Gebhard Naturkosmetic, Annemarie Borlind, Heliotrop, Provida, Sanoflore, L'Occitane. Z polskich firm certyfikat ma jedynie Laboratorium Kosmetyczne Ava dla linii Eco Linea. Oprócz dowodu w postaci certyfikatu możemy się kierować jedynie zaufaniem do firmy. Takie polskie marki jak Ziaja czy Femi nie decydują się na zdobywanie kosztownego cetyfikatu, ale kupują certyfikowane składniki i przestrzegają ekologicznej receptury. Z kolei marka Fridge by yde nie walczy o certyfikat, bo jest dla niej zbyt mało wymagający. Kosmetyki tej firmy są całkowicie naturalne, nie zawierają żadnych syntetycznych konserwantów. Preparaty mają więc bardzo krótki okres przydatności do użycia – dwa miesiące od daty produkcji, trzyma się je w lodówce i nakłada szpatułką, by nie zanieczyszczać produktu
Pojawiło się wiele kontrowersyjnych surowców, do których należą syntetyczne związki zapachowe, barwniki, ale także surowce mineralne - ropopochodne. Mogą  powodować reakcje drażniące i alergie - mówi dr inż. Magdalena Sikora, z Wydziału Technologii Produktów Zapachowych i Składników Kosmetyków ze Studium Podyplomowego Kosmetologii Politechniki Łódzkiej. „Do grupy tej należą także konserwanty. Niektórym z nich przypisuje się działanie hormonalne, a nawet rakotwórcze między innymi formaldehydowi i konserwantom, które wydzielają ten związek. Należą do nich np. DMDM Hydantoina, Imidazolidynylomocznik (INCI – imidazolidynylurea), Quaternium–15. Surowce syntetyczne, szczególnie związki powierzchniowo czynne (np. te z żeli i kremów do mycia), długo nie ulegają biodegradacji. Stanowią więc duże obciążenie dla środowiska”. Podejrzane są także inne powszechnie używane konserwanty – parabeny. Wolno ich używać, bo dotąd badania nad nimi trwają i wciąż nie da się jednoznacznie powiedzieć, że są szkodliwe. Odpowiedzialne firmy starają się z nich jednak rezygnować.


ZAPRASZAMY NA ZABIEGI KOSMETYCZNE Z WYKORZYSTANIEM EKOLOGICZNYCH KOSMETYKÓW DO GABINETU CUD PIĘKNOŚCI, 02-524 WARSZAWA, UL. NARBUTTA 77, tel. 505 702 127
, www.cudpieknosci.pl