SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Deva Premal i Miten, aszram, filozofia, Indie, joga, medytacja, OshoOsho, czyli Rajneesh Chandra Mohan Jain vel Acharya Rajneesh vel Bhagwan Shree Rajneesh. Hinduski profesor filozofii, który stał się jednym z najgłośniejszych guru dwudziestego wieku. Uśmiechnięty facet z długą siwą brodą i przylepianą mu na całym świecie etykietką “kontrowersyjny”.


Rozprawiał się ze wszystkimi teoriami filozoficznymi i dogmatami religijnymi, bo jego zdaniem sztywne reguły i ramy zabijają to, co najważniejsze: miłość, świadomość, twórczość i humor. Marzył mu się nowy człowiek, głęboko duchowy jak Budda i obdarzony pasją życia jak Grek Zorba.


Deva Premal & Miten
są uczniami Osho. Spotkali się w założonym przez niego aszramie w Indiach. W Polsce to miejsce bywa nazywane lekko ironicznie spa dla rozczarowanej młodzieży z zachodu. - "Poona rzeczywiście jest miejscem dla rozczarowanych. Takich, co poczuli, że życie, o którym powiedziano im, że jest dobre, nie daje satysfakcji" - mówi Miten. - "Osoby szukające duchowości i spokoju umysłu często są zawiedzione tym, co oferuje im kultura zachodu". Czy Poona to jest spa? W pewnym sensie tak. Aszram jest pięknie położony i znakomicie urządzony. Można tam pływać, plażować, medytować w pięknej sali lub słuchać ptaków czy muzyki. Ale to miejsce, gdzie możesz dużo dowiedzieć się o sobie. Nie jest usypiające czy tylko relaksujące. To wyzwanie. Spoglądanie w siebie i zobaczenie siebie, ze wszystkim, co tam mamy w środku jest trudnym zadaniem. Może być, i bywa, bolesne. Ale kiedy dowiesz się więcej o sobie stajesz się bardziej kochający.


Osho był niezwykle kolorową postacią. Guru głoszący swobodę seksualną i wielbiciel rolls royce'ów nie mieścił się w stereotypie mistrza duchowego. Zyskał przydomki: “sex guru” i “MacGuru”. Ale dalajlama powiedział o nim: “Osho jest oświeconym mistrzem, który robi wszystko, by pomóc ludzkości przejść trudny etap rozwijania świadomości”.


Anna Ławniczak

Przeczytaj także Deva Premal & Miten: muzyka ciszyDeva Premal & Miten: mantra mocy.