SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

qigong, gimnastyka, zdrowie, trening, ćwiczenia, sztuki walki, Shaolin Luohan Zhuang Kung, BodhidharmaIstnieją rozmaite style qigong, które powstawały na przestrzeni dziejów. To daje ogromną możliwość wyboru. W praktyce jednak styl qigong, który uprawiamy często zależy od tego, jakiego nauczyciela spotkamy. Ja polecam sekretny system Shaolin Luohan Zhuang Kung.


Na przestrzeni historii powstało i powstaje nadal bardzo wiele stylów qigong. Część z nich szybko się upowszechniła. Są dziś powszechnie uprawianymi i popularnymi stylami. Inne rozwijały się w tajemnicy i dopiero po jakimś czasie ujawniano je i stopniowo przekazywano coraz szerszemu gronu praktykujących. Tak stało się z stylem Shaolin Luohan Zhuang Kung (SLZK). Pochodzi on podobnie jak systemy qigong Bodhidharmy z klasztoru Shaolin. Systemy Bodhidharmy były dość powszechnie znane każdemu z mnichów tego klasztoru. Jednak styl Shaolin Luohan Zhuang Kung był przekazywany tylko w linii opatów klasztoru tzn. przeor miał 1-2 uczniów, których nauczał tego stylu w całkowitej tajemnicy. Jeden z uczniów stawał się potem następnym przeorem i tak ta sukcesja trwała. Sekretność przekazywania stylu Shaolin Luohan Zhuang Kung była tak duża, że przekazywano sobie go tylko drogą słowną. Jednym z efektów takiego przekazu jest to, że teraz trudno wskazać kto i kiedy dokładnie stworzył ten styl. Oczywiście każdy mistrz danego stylu chwali swój system i uważa go za specjalny i wyjątkowy, i na pewno tak jest. Jednak ja uważam, że styl SLZK jest szczególnie wyjątkowy. Wyjątkowość nie oznacza zawsze czegoś pozytywnego. Jednak Shaolin Luohan Zhuang Kung, w mojej opinii, zdecydowanie wyróżnia się pozytywnie wśród innych stylów. Co w nim jest takiego specjalnego?


Większość stylów qigong jakie znam składa się z formy, którą można rozkładać na poszczególne ćwiczenia. Jednak wiadomo, że forma jest tak stworzona, aby praktykowanie tych ćwiczeń w danym ciągu miało większy efekt niż jak ktoś będzie praktykował te same ćwiczenia w innym uporządkowaniu czy nawet wybiórczo tylko określone ćwiczenia.

Shaolin Luohan Zhuang Kung natomiast składa się z 34 osobnych ćwiczeń. Można je potraktować jak „szwedzki stół” tzn. wybrać sobie 3-5, które będziemy wykonywali codziennie. Wybór zależy od stanu zdrowia i predyspozycji. Dobieramy je więc indywidualnie kierując się własnymi qigong, gimnastyka, zdrowie, trening, ćwiczenia, sztuki walki, Shaolin Luohan Zhuang Kung, Bodhidharmapotrzebami i skłonnościami oraz problemami zdrowotnymi. Co zyskujemy dzięki temu? Po pierwsze oszczędność czasu co ważne jest przy naszym współczesnym trybie życia. Wykonując 3-5 ćwiczeń dziennie możemy je rozłożyć na dwie pory: rano i wieczór, i na pewno zabiorą one nam mniej czasu niż wykonanie całej formy w innym stylu qigong. Sfokusowane na nasz stan zdrowia i predyspozycje ćwiczenia będą dawały naszym ciałom i psychice dokładnie to czego potrzebuje nasz organizm-wzmocnione zostaną nasze słabsze punkty.

Kiedy mamy więcej czasu możemy bardziej się „rozsmakować” w tych ćwiczeniach pogłębiając w ten sposób naszą praktykę i jeszcze bardziej wzmacniając nasze zdrowie. Kolejnym plusem jest to, że łatwiej nauczymy się wykonywać te ćwiczenia niż gdybyśmy mieli spamiętać całą formę.

Ćwiczenia te są proste w wykonaniu, można je praktykować bez względu na warunki, w każdym wieku i okolicznościach. Z powodu tych 2 czynników możemy zastosować te ćwiczenia do treningu dzieci, które łatwiej wytrwają 1-2 ćwiczenia niż całą formę. Ćwiczenia stylu Shaolin Luohan Zhuang Kung mają - co zresztą typowe w chińskiej kulturze - bardzo ładne nazwy. Można stworzyć z nich i z wykonywanych ruchów wciągającą dziecko historię i traktować jak zabawę w swoistą pantomimę.
Te same czynniki pozwolą nam także na uprawianie bezproblemowe tych ćwiczeń przy naszym współczesnym trybie życia tzn. komuś w sąsiednim pokoju gra radio, telewizor, magnetofon… a my robimy swoje i mamy dobre efekty w praktyce qigong.

Osoby z Warszawy zapraszam do zapoznania się z qigongiem poprzez treningi w jednym z kilku miejsc, w których prowadzę takie zajęcia. Pozostałych zainteresowanych qigongiem serdecznie zapraszam na wyjazdowy warsztat qigong, który odbędzie w początkowych dniach długiego weekendu majowego (28.04-1.05). W ramach tego warsztatu oprócz miłej okolicy (rzeka Bug, lasy Puszczy Białej) koncentrować się będziemy na poznaniu stylu Shaolin Luohan Zhuang Kung. Więcej informacji o tym warsztacie uzyskają Państwo poprzez stronę www.shaolinqigong.pl w zakładce „kurs”.


Przeczytaj także Qigong: chińska gimnastyka dla zdrowia, część 1


Rafał Becker
Warszawska Grupa Shaolińskiego Qigong
www.shaolinqigong.pl