Często słyszę od swoich pacjentów, że nie mają czasu zadbać o swoje zdrowie. To zrozumiałe, że łatwiej wybrać przyjemności niż długotrwałe i męczące treningi. Aby im pomóc, opracowałem specjalny zestaw ćwiczeń, nie wymagający poświęcania zbyt dużej ilości czasu. Wystarczy 10 do 15 minut każdego dnia - to niewielka cena za polepszenie stanu swego zdrowia.
Proponowany przeze mnie zestaw ćwiczeń pozwala na wszechstronny relaks organizmu, normalizuje stan hormonalny, poprawia krążenie i równowagę emocjonalną. Aby uzyskać właściwy efekt niezbędne jest regularne wykonywanie ćwiczeń.
Chciałbym podkreślić, że skuteczność wszystkich zalecanych przeze mnie ćwiczeń została potwierdzona podczas mojej długoletniej praktyki lekarskiej. Zyskały one szerokie uznanie i cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród moich pacjentów, z których wielu jest biznesmenami, bardzo ceniącymi swój czas i dobre samopoczucie. Po wielu miesiącach wyczerpującej pracy miło jest planować urlop ze świadomością, że nie popsuje go nam zły stan zdrowia.
Główne zalety gimnastyki:
- nie wymaga dużo czasu;
- nie potrzeba specjalnej sali, wystarczy trochę miejsca w pokoju;
- nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego;
- nie są potrzebne żadne przyrządy.
Dobrą stroną tych ćwiczeń jest ich naturalność, wynikająca z obserwacji ruchów zwierząt. Każdy z nas obserwował kiedyś zachowanie kota, psa czy pływającej ryby. Obserwacje takie prowadzili naukowcy i zauważyli, że zwierzęta nie wykonują różnorodnych ruchów, ale raczej są one jednostajne, powtarzające się. Zauważono także, że zwierzęta nie chorują na choroby spotykane u człowieka. Związane to jest nie tylko z różnicą układu fizjologicznego, ale także ze specyfiką ruchów. Zaobserwowano, że zwierzęta które żyją w naturalnych warunkach, nie cierpią na otyłość.
Obserwując ruchy zwierząt zauważyłem, że wcale nie są one łatwe do naśladowania, ponieważ nie są zgodne z fizjologią człowieka, ale gdy staramy się je naśladować - możemy zauważyć szybką poprawę naszej kondycji.
Jak te ćwiczenia wpływają na organizm ludzki?
- powodują szybkie spalanie zbędnych kalorii;
- fizjologicznie rozluźniają stawy;
- poprawiają krążenie krwi i limfy w organizmie;
- pobudzają układ hormonalny organizmu, doprowadzając go do stanu równowagi emocjonalnej.
Proponuję Państwu zestaw 11 ćwiczeń
Ćwiczenie 1. Pobudka
Leżymy na plecach na podłodze, ręce i nogi wyprostowane (ręce leżą na podłodze nad głową, równolegle do ciała). Podciągamy palce stóp do góry. Maksymalnie wyciągamy równocześnie prawą rękę i prawą nogę, a następnie lewą rękę i lewą nogę. Ćwiczymy na zmianę lewą i prawą stronę ciała, powtarzając ćwiczenie 6 do 9 razy.
Ćwiczenie 2. Złota rybka
Leżymy na plecach. Dłonie splatamy na karku. Ciało wyprostowane, przylega do podłoża, palce stóp skierowane do góry. Zaczynamy szybko kołysać ciałem na boki, jak ryba (”głowa” i „ogon” w przeciwne strony). Ćwiczenie to należy wykonywać jeden raz dziennie od 1 do 3 minut.
Ćwiczenia 1 i 2 są bardzo pomocne w profilaktyce schorzeń narządów wewnętrznych i kręgosłupa. Doskonale wzmacniają układ nerwowy, rozluźniają skurczone naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe, a tym samym poprawiają krążenie krwi i przewodnictwo impulsów nerwowych. Podczas kołysania ciałem na boki rozluźniamy nerwy wychodzące z każdej strony kręgosłupa. Głównym celem tych ćwiczeń jest poprawa czynności układu sercowo-naczyniowego. Ćwiczenia te są zalecane także w leczeniu schorzeń nerwowych i psychicznych oraz w celu stymulacji pracy jelit. Istnieje teoria, że złe wypróżnianie sprzyja rozwojowi chorób psychicznych, jako że w organizmie powstają toksyny, które następnie przenikają do krwi i razem z nią wędrują do mózgu, uszkadzając jego komórki. Dlatego też regularne wypróżnianie się jest niezwykle ważne dla organizmu człowieka.
Reasumując, ćwiczenia te wpływają pozytywnie na:
- zmniejszenie skrzywienia kręgosłupa;
- poprawę koordynacji wegetatywnej układu nerwowego;
- poprawę krążenia krwi;
- poprawę czynności jelit, wątroby, nerek, serca i mózgu.
Ćwiczenie 3. Odciążenie kończyn
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim obciążeniom poddawane są naczynia krwionośne oraz stawy rąk i nóg. Dlatego też proponuję Państwu ćwiczenia odciążające naczynia krwionośne i zapobiegające powstawania żylaków. Jest to szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę oraz po urodzeniu dziecka.
Leżymy na plecach na podłodze, z twardym wałkiem podłożonym pod szyję. Unosimy prostopadle do góry ręce i nogi. Rozpoczynamy potrząsanie kończynami przez 1 do 3 minut.
Ćwiczenie to wpływa na poprawę ukrwienia narządów miednicy i elastyczności naczyń krwionośnych, a co za tym idzie powoduje odciążenie układu krwionośnego kończyn. Należy wykonywać je każdego dnia.
Ćwiczenie 4. Kołyska
Leżąc na plecach na podłodze - na grubym kocu, podciągnąć zgięte nogi do klatki piersiowej, rękoma objąć kolana i przyciągnąć głowę do kolan. Z tej pozycji rozpocząć kołysanie wzdłuż kręgosłupa. Należy ćwiczyć stosownie do własnych możliwości, nie dłużej jednak niż przez 1-3 minuty. Odpocząć 3-5 minut przed rozpoczęciem kolejnych ćwiczeń.
Ćwiczenie to jest najlepszym automasażem kręgosłupa, pobudza wszystkie najważniejsze punkty życiowe organizmu.
Ćwiczenie 5. Mostek
Leżąc na plecach unosimy ciało do góry wyginając maksymalnie kręgosłup opierając się na barkach. Liczymy do dziesięciu i opuszczamy biodra. Proszę to ćwiczenie powtórzyć 5 razy.
Ćwiczenie to jest szczególnie polecane dla normalizacji krwioobiegu, odciążenia stawów i rozluźnienia mięśni.
Ćwiczenie 6. Kobra
Leżąc na brzuchu podpieramy się rękoma, dłonie blisko ramion. Unosimy górną część ciała powoli prostując ręce, wyginamy głowę do góry. Należy wytrzymać kilka sekund, następnie powrócić do pozycji wyjściowej. Powtórzyć pięć razy.
Wykonywanie tego ćwiczenia jest szczególnie pomocne w normalizacji hormonów tarczycy, pracy serca, płuc i przy dolegliwościach ze strony kręgosłupa.
Ćwiczenie 7. Skłony do ziemi
Z leżenia na brzuchu (jak w „kobrze”), płynnie przechodzimy do pozycji klęczącej i siadamy na piętach. Nie odrywając się z pięt wykonujemy skłon do przodu tak, by głową dotknąć podłogi. Wytrzymujemy kilka sekund. Powtarzamy trzy razy.
Ćwiczenie sprzyja rozciągnięciu mięśni, poprawia elastyczność więzadeł stawowych i rozmieszczenie płynu stawowego oraz poprawia krążenie.
Ćwiczenie 8. Tańczący kręgosłup I
Stojąc uginamy lekko kolana i zakreślamy podbródkiem obwód koła do przodu (do siebie). Powodujemy ruch przechodzący „falą” przez cały kręgosłup. Powtarzamy ćwiczenie sześć razy.
Ćwiczenie 9. Tańczący kręgosłup II
Postawa jak wyżej, zakreślamy podbródkiem obwód koła do tyłu (od siebie) tworząc „falę”.
Ćwiczenia 8 i 9 mają zasadniczy wpływ na utrzymanie kręgosłupa w zdrowiu.
Ćwiczenie 10. Łapanie wody
W pozycji stojącej, jednocześnie lekko uginając kolana, wykonujemy ruchy rękoma tak, jakbyśmy chcieli nagarnąć dużo wody na siebie, a następnie wyrzucić ją po obu stronach tułowia za plecy na wysokości nerek. Ręce prostujemy, dłonie ustawiając pod kątem prostym w stosunku do przedramion, kręgosłup wyginamy maksymalnie do tyłu. Powtarzamy ćwiczenie sześć razy.
To ćwiczenie jest szczególnie cenne w profilaktyce chorób nerek i leczeniu dolegliwości kręgosłupa.
Ćwiczenie 11. Wibrujące ciało
Stoimy w lekkim rozkroku, ręce opuszczone wzdłuż ciała. Potrząsamy ramionami i stopniowo przenosimy wibrowanie na całe ciało.
Ćwiczenie 12. Jasny umysł
Stoimy w lekkim rozkroku, splatamy dłonie palcami do siebie, wyginamy splecione dłonie do góry na wysokości klatki piersiowej i łączymy obydwa kciuki tworząc „jedną pięść”. Odczujemy lekką bolesność splecionych palców. Mimo to należy wytrzymać kilka sekund, po czym rozluźnić dłonie i opuścić ręce w dół. Powtórzyć ćwiczenie trzy razy.
Ćwiczenie doskonale wpływa na osoby przemęczone pracą umysłową, polepsza koncentrację i pamięć, zapobiega bólom głowy i migrenom, rozjaśnia umysł, wzmacnia psychiczną i fizyczną wytrzymałość organizmu.
dr Igor
To jeszcze nie koniec o gimnastyce rozluźniającej...
Przeczytaj także 7 ćwiczeń rozluźniających kręgosłup.