SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Antoni Słonimski, Zbigniew Herbert, Bogdan Olewicz, Leonard Cohen, Ewa Demarczyk, orkiestra, Autopotrtet Witkacego, Anna Stefańska, bard, poezja śpiewana

Przemysław Gintrowski: Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki

CD - Wydawca: Polskie Radio 2009

Przyzwyczajeni do śpiewu Przemysława Gintrowskiego przy akompaniamencie gitary i fortepianu, tym razem słyszymy go z orkiestrą. Wszystkie kompozycje barda charakteryzują się nośną melodyką i prostą harmonią, co nie umniejsza ich wielkości. Znane, mniej znane lub wręcz nieznane utwory są starannie zaaranżowane i zabrzmiały rewelacyjnie.


Rozbudowany zespół nie przytłacza, raczej uzupełnia charakterystyczny, ochrypnięty głos Gintrowskiego, który góruje nad całością. Te trzy nieznane utwory to: "Modlitwa o szarfę i trunek", "Kołysanka dla Kleopatry" i "List". Upomnieli się o nie internauci pisząc do Gintrowskiego prośbę o ich nagranie i umieszczenie na płycie. "Kołysanka..." powstała na zamówienie samej Ewy Demarczyk, ale artystka nigdy jej nie nagrała. Tekst "Listu" napisała Anna Stefańska; jest to kobiece, bardzo osobiste spojrzenie na stan wojenny. Zaś "Modlitwa o szarfę i trunek" to wiersz Antoniego Słonimskiego, który dzisiaj można interpretować jako "song o lustracji". Cała płyta tworzy zamkniętą całość - ukazuje losy jednostki na przestrzeni wieków historii. Nie zabrakło na niej znanych utworów, które Przemysław Gintrowski wykonywał kiedyś z Jackiem Kaczmarskim: gorzkiego "Autoportretu Witkacego", przejmującego "A my nie chcemy uciekać stąd" oraz przepięknego "Powrotu". Odstającym od całości jest ostatni utwór na płycie - "I'm Your Men" Leonarda Cohena. Jednak nie na tyle, by zaburzyć charakter całego albumu.


Sławomir Zygmunt


PRZECZYTAJ TAKŻE: Gintrowski: choćby zadzwonił sam Fellini, Przemysław Gintrowski: mniej mi się chce, Przemysław Gintrowski: odrabiam, Gintrowski: wciąż chce zmieniać świat, Jacek Kaczmarski: lekcja historii, Jacek Kaczmarski: obywatel świata, Aleksander Galicz: rosyjski HomerMercedes Sosa: wolność ponad wszystko.