Wrzody żołądka i dwunastnicy uprzykrzają życie. A nieleczone mogą być wręcz niebezpieczne. Na szczęście kuracja wrzodów nie jest wcale uciążliwa. Bakterię Helicobacter pylori można wytrzebić antybiotykiem. Dieta wrzodowca też wcale nie jest drastyczna. Trwa dwa-trzy tygodnie. Potem stopniowo wracamy do normalnego jedzenia. Jeśli zależy nam, by wrzody nie zaatakowały na nowo warto przestawić się na zdrowe odżywianie, czyli raczej piec i grillować lub gotować na parze niż smażyć czy dusić. Przeprosić się z kaszą i oszczędnie dawkować słodycze. Warto wspomagać się także ziołami.
ZIOŁOWE KURACJE:
Z dziką różą
Do czterech łyżek rozdrobnionych owoców dzikiej róży dodaj po dwie łyżki owoców kopru włoskiego, liści bobrka trójlistnego, kwiatów wrotyczu oraz ziela tysiącznika i rdestu ptasiego. Dwie łyżki mieszanki wsyp do termosu i zalej 2 l szklanki wrzącej wody. Odstaw na godzinę. Pij rano i w południe po pół szklanki naparu. Wieczorem, dwie godziny po kolacji wypij resztę i połóż się. Jeśli cierpisz na wrzody żołądka poleż 3-5 minut na wznak, potem zmień pozycję i ułóż się na następne 3-5 min na prawym boku, potem na lewym i na koniec na brzuchu. Po tych zmianach ułóż się w pozycji do spania.
W ciągu dnia, poza popijaniem naparu z mieszanki ziołowej bierz 3 razy dziennie po tabletce witaminy B1 oraz w kapsułce witaminy A+E. Witaminy wspomagają regenerację błony śluzowej. Prowadź kurację przez dwa tygodnie.
Wino aloesowe
To jedyny alkohol, który powinien zażywać wrzodowiec w okresie zaostrzenia objawów. Dobrze więc mieć w domu aloes (co najmniej trzyletni), by przygotowywać sobie wino. Pulpę aloesową potrzebną do zrobienia leczniczego trunku można teraz także kupić (np. w sieci Forever Living Products).
Obetnij 5-6 dużych liści aloesu (z rośliny przynajmniej trzyletniej). Umyj, osusz i włóż do lodówki na 7-10 dni. Następnie usuń kolce i potnij liście na kilkucentymetrowe kawałki. Zmiksuj lub przepuść przez maszynkę. Jeśli masz gotowy miąższ włóż do słoja dwie łyżki pulpy. Zalej aloes ? litra czerwonego wina, dodaj 1-1,5 łyżki miodu. Zamknij słój i postaw w ciemnym miejscu na 3-5 dni. Po tym czasie przecedź i zlej do butelek. Przechowuj w lodówce. Zażywaj przed jedzeniem.
Pij wino przez pierwszy tydzień 3 razy dziennie po łyżeczce do herbaty.
Od drugiego do czwartego tygodnia kuracji pij wino 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.
W piątym, szóstym i siódmym tygodnia kuracji znów pij wino 3 razy dziennie po łyżeczce.
Zioła gojące
Weź po cztery łyżki ziela przetacznika i drapacza lekarskiego oraz kwiatów rumianku. Dodaj do tego po dwie łyżki owoców anyżu lub kopru włoskiego, kwiatów nagietka i liści mięty pieprzowej. Półtorej łyżki mieszanki wsyp do dwóch szklanek ciepłego (uprzednio przegotowanego i lekko ostudzonego) mleka. Postaw na małym ogniu i wolno podgrzewaj do wrzenia. Odstaw na kilka minut, następnie przecedź i wlej do szczelnego termosu. Pij ciepły napar po pół szklanki przed śniadaniem i przed obiadem. Dwie godziny po kolacji wypij cała szklankę (jeżeli wystygło, lekko pogrzej). Po wypiciu połóż się. Jeśli cierpisz na wrzody żołądka co 3-5 minut zmieniaj pozycję (na wznak, potem na lewym, następnie na prawym boku na koniec na brzuchu) Kiedy skończysz to obracanie ułóż się do spania. Jeśli masz wrzody dwunastnicy, nie musisz się obracać.
Osłaniające
Zmieszaj po dwie łyżki porostu islandzkiego, nasion lnu oraz rozdrobnionego korzenia prawoślazu. Dwie łyżki mieszanki zalej dwiema łyżkami wody i odstaw na 3-4 godziny. Co jakiś czas mieszaj. Następnie postaw na małym ogniu i gotuj przez 5 minut. Odstaw na 10 minut i przecedź. Pij po jedzeniu 5-6 razy dziennie.
Napar z nagietka
Do łyżki kwiatów lub ziela z nagietka z kwiatami dodaj po szczypcie ziela szałwi oraz dziurawca i wlej 1 i ? szklanki wrzącej wody. Przykryj i parz przez pół godziny. Następnie odkryj i odstaw na 10 minut. Przecedź. Pij trzy razy dziennie po pół szklanki na godzinę przed jedzeniem.
Słodkie lekarstwo
Płaską łyżeczkę sproszkowanej lukrecji parz pod przykryciem w filiżance wody przez 15 minut. Pij raz dziennie przed posiłkiem przez 2-3 tygodnie.
Antidotum ze lnu
W zdrowym przewodzie pokarmowym błony śluzowe żółądka i dwunastnicy chronione sa grubą warstwą śluzu. Jest zasadowy i chroni komórki przed silnym kwasem soków trawiennych. U wrzodowców ta ochrona jest za słaba. Wtedy warto sięgnąć po siemię lniane. Zawiera roślinny śluz, który pokrywa ścianki żołądka i dwunastnicy.
Napar
Łyżki siemienia zalej szklanką gorącej wody, przykryj i odstaw na 20 minut. Kiedy już puści galaretkowaty śluz wypij napar. Zażywaj raz dziennie, przed śniadaniem lub przed obiadem.
Rumianek na skurcze
Kiedy czujesz bolesne skurcze żołądka sięgnij po łagodzący napar z rumianku. Łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzątki i parz pod przykryciem 15 minut. Odstaw na 5 minut i przecedź. Pij trzy razy dziennie po pół szklanki przed posiłkami.
Lniane śniadanie
Weź kubeczek kefiru i włóż na parę minut do garnka z gorąca wodą. Wrzodowcy nie powinni jeść produktów bezpośrednio z lodówki. Do kefiru dodaj łyżeczkę siemienia lnianego (najlepiej zmielonego) i płaską łyżkę miodu. Dorze rozmieszaj i zjedz.
Do kanapek, sałatek i zup
Siemię lniane możesz dosypywać do różnych posiłków. Nadaje się do chleba, sałatek, zup. Można siemię utrzeć z grubą solą i będzie wtedy polska wersją gomasio (czyli posypki z ziaren sezamowych).
10 PRZYKAZAŃ DIETETYCZNYCH
Najważniejszą zasadą żywieniową jaką powinien zapamiętać wrzodowiec, kiedy choroba mu dokucza, jest umiarkowanie.
1. Jedz 5–6 małych posiłków dziennie. Najlepsze będą dania rozdrobnione lub przecierane. W ten sposób zaoszczędzisz sobie kwasowego ataku na błony śluzowe, bowiem gryzienie i żucie wzmaga wydzielanie soków trawiennych. Krótsze przerwy między posiłkami uchronią cię przed bólami głodowymi, a małe porcje złagodzą te po jedzeniu.
2. Unikaj dań i napojów bardzo gorących i bardzo zimnych. Gorące potrawy powodują przekrwienie żołądka i dwunastnicy i większy ból. Zimne, prosto z lodówki w ogóle utrudniają trawienie, bo ciało, żeby móc je przerobić, musi najpierw ogrzać.
3. Jedz kasze, kleiki ryżowe, chude mięso, gotowane warzywa, twarożki, kisiele i galaretki oraz jasne, lekko już sczerstwiałe pieczywo.
4. Świeże warzywa zastąp sokami warzywnymi (najlepiej samodzielnie wyciskanymi) oraz przecierami. Przez dwa-trzy tygodnie nie jedz surówek.
5. Ogranicz jedzenie produktów, które wzmagają ruchy jelit: fasoli, grochu, kapusty i papryki.
6. Na dwa-trzy tygodnie powstrzymaj się od jedzenia potraw smażonych.
7. Unikaj tłustych dań. Duża ilość tłuszczu sprawia, że żołądek szybciej się opróżnia, a to może spowodować ataki bólu.
8. Zrezygnuj, na kilka tygodni, z ostrych przypraw: pieprzu, chili, imbiru, musztardy, octu, chrzanu, cebuli, ostrej papryki i marynat. Kiedy poczujesz się lepiej możesz stopniowo wprowadzać je, jeśli lubisz. Unikaj słodyczy.
9. Nie pij napojów gazowanych, które bardzo drażnią błony śluzowe. Zrezygnuj z kawy (możesz się przestawić na zbożową), ograniczaj herbatę i kakao. Unikaj alkoholu.
10. Przyprawiaj jedzenie, zwłaszcza mięso i warzywa, nasionami kopru i kurkumą. Do kisieli i galaretek dodawaj wanilię (prawdziwą, a nie cukier wanilinowy). Jedz także (w umiarkowanych ilościach) kiełki lucerny, która leczniczo działa na wrzody w przewodzie pokarmowym.
Przeczytaj także Brzuch jak mimoza, część pierwsza.
Anna Ławniczak