SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Spis treści

miłość, walentynki, 14 lutego, święto zakochanych, zakochanie, serce, Wiesław Sokoluk, Erich Fromm, O sztuce miłości, uczucia, emocje, Greta Garbo, William Wharton, Kubuś Puchatek, tęsknota, związek, małżeństwo, przyjaźń, braterstwo, Dulcynea, Don Kichot, hipisi, make love not war, psychoterapeuta, deficyt miłości, handel, handel wymienny, filozof, psycholog, ból, uczucie, zakochanie, kochanie, kochać, błogostan, smutek, kocham, więź, miłość romantyczna, romantyczność, duchowni, złość, żal, rana, rany, akumulator, uczucie, tęsknota, ekstremalne, psychopata, instrumentalnie, kariera, praca, transakcja, prestiż, pośpiech, świat, seksuolog, tolerancja, kicz, kartka, SMS, oczarowanie, cytat, gorycz, przykrość, antyteza, żądanie, rana, deficytMożna mieć ochotę pogryźć wszystkie serduszka, spalić kiczowate kartki i dostać mdłości od wszechogarniającej czerwieni i różu, ale trudno w Walentynki nie pomyśleć o miłości. Z rozczuleniem albo z żalem. Nie każdemu udało się zakochać, a potem sprawić, by oczarowanie stało się miłością. Czyli czym?


Kochać, jak to łatwo powiedzieć
Google pełne są cytatów o miłości. Mądrych i głupawych, patetycznych i pełnych goryczy. „Czasami się lubi kogoś za mocno i to jest miłość”- definicja z Kubusia Puchatka. „Kochać kogoś, to pozwalać mu na to, by był, jaki jest” dowodzi William Wharton w „Tacie”. „Miłość jest grą... Kto pierwszy powie kocham – przegrywa” – twierdzi Greta Garbo. Rekordy bije ten cytat: „Miłość zaczyna się wtedy, gdy twoje szczęście jest ważniejsze niż moje”. Kiedy wpisać to w Google wyszukiwarka znajduje 860 tysięcy stron.

- To piękne zdanie. Oznacza, że drugi człowiek jest dla mnie w sposób szczególny ważny. Co jest w tym wyjątkowego? Że odczuwam z nim głęboką więź, że jego sprawy są dla mnie istotne, że chciałbym, by spotykało go jak najmniej przykrości. W szczególny sposób respektuję jego potrzeby, miłość, walentynki, 14 lutego, święto zakochanych, zakochanie, serce, Wiesław Sokoluk, Erich Fromm, O sztuce miłości, uczucia, emocje, Greta Garbo, William Wharton, Kubuś Puchatek, tęsknota, związek, małżeństwo, przyjaźń, braterstwo, Dulcynea, Don Kichot, hipisi, make love not war, psychoterapeuta, deficyt miłości, handel, handel wymienny, filozof, psycholog, ból, uczucie, zakochanie, kochanie, kochać, błogostan, smutek, kocham, więź, miłość romantyczna, romantyczność, duchowni, złość, żal, rana, rany, akumulator, uczucie, tęsknota, ekstremalne, psychopata, instrumentalnie, kariera, praca, transakcja, prestiż, pośpiech, świat, seksuolog, tolerancja, kicz, kartka, SMS, oczarowanie, cytat, gorycz, przykrość, antyteza, żądanie, rana, deficytzwiększam też granice tolerancji na różne jego przywary - komentuje Wiesław Sokoluk, psychoterapeuta i seksuolog. - Ale... To zdanie nie jest jednoznaczne. Kiedy zaczniemy dokładnie się zagłębiać w jego treść, zapytamy o jakie szczęście chodzi, co przez nie ktoś rozumie, to zdanie może okazać się wręcz antytezą miłości. Jeśli miłość zmusza mnie do poświęceń, do czegoś, co przekracza moje własne granice - przestaje być piękna, czysta, a przede wszystkim prawdziwa.

Lecz to nie miłość jest
W zapewnianiu szczęścia drugiej osoby i żądaniu, by ona dbała o nasze, nie możemy zapędzić się za daleko. - Jeśli to jego pomysł na szczęście i ja mam go realizować, czy też troszczyć się nieustannie, żeby on miał się dobrze i żył w błogostanie - to nie jest miłość. Raczej używanie kogoś do spełniania swoich zachcianek. A strona dająca używa siebie, bo np. nie chce być porzucona lub boi się samotności, albo żyje życiem tego, któremu się zaprzedaje - wyjaśnia Wiesław Sokoluk.

W miłości nic nie jest jednoznaczne. Bardzo łatwo i niepostrzeżenie zmienia się w swoje zaprzeczenie lub karykaturę. Nikt nie stworzył jej definicji, bo wymyka się wszystkim wzorom, i filozofom, i psychologom. Czy moja miłość jest prawdziwa? Nikt za nas tego nie oceni. Musimy opierać się na własnej uczciwości i szczerości. Moja siostra psychoterapeutka poradziła mi kiedyś, żebym odpowiedziała sobie na kilka pytań. Czy dzięki mojej miłości staję się lepsza? Czy uczucie, które żywię lub dostaję sprawia, że mam lepsze i głębsze kontakty z innymi ludźmi, nie tylko z obiektem mojej miłości? Czy bardziej interesuję się tym, co się wokół mnie dzieje, dbam o przyjaciół, rodziców? Mam poczucie, że rosnę, moje życie rozwija się i wznosi? Czy może zamyka do mojego domu, do świata między Ja i Ty? Ważna jest też odpowiedź na pytanie, czy ukochana osoba staje się lepsza dzięki mojej miłości. Czy się rozwija, przeżywa więcej radości niż smutków, staje się bogatsza wewnętrznie, bardziej twórcza, bardziej zadowolona z życia? „Jeśli naprawdę kocham jakąś osobę - kocham wszystkich, kocham świat, kocham życie" - napisał w latach miłość, walentynki, 14 lutego, święto zakochanych, zakochanie, serce, Wiesław Sokoluk, Erich Fromm, O sztuce miłości, uczucia, emocje, Greta Garbo, William Wharton, Kubuś Puchatek, tęsknota, związek, małżeństwo, przyjaźń, braterstwo, Dulcynea, Don Kichot, hipisi, make love not war, psychoterapeuta, deficyt miłości, handel, handel wymienny, filozof, psycholog, ból, uczucie, zakochanie, kochanie, kochać, błogostan, smutek, kocham, więź, miłość romantyczna, romantyczność, duchowni, złość, żal, rana, rany, akumulator, uczucie, tęsknota, ekstremalne, psychopata, instrumentalnie, kariera, praca, transakcja, prestiż, pośpiech, świat, seksuolog, tolerancja, kicz, kartka, SMS, oczarowanie, cytat, gorycz, przykrość, antyteza, żądanie, rana, deficytpięćdziesiątych psycholog i filozof Erich Fromm, autor kultowej swego czasu książki „Sztuka miłości". Prawdziwa, głęboka miłość rodzi zawsze więcej dobrego, naprawia błędy i stara się nie krzywdzić.

Miłość jest jak niedziela
Dzisiejszy świat, pełen walki, pracy, pośpiechu i rywalizacji robi wrażenie nie sprzyjającego miłości. Wielu narzeka, że jest jej mniej niż kiedyś, że ta prawdziwa, głęboka już się nie zdarza, że między ludźmi dominuje uczuciowy handel wymienny. „Automaty nie mogą kochać, mogą jedynie wymieniać swoje osobowe pakiety w przekonaniu, że transakcja będzie uczciwa" - prorokował już dawno Erich Fromm, opisując, jak się zmieniamy pod wpływem koncentracji na pracy, karierze, zdobywaniu dóbr i prestiżu. Czy miłości naprawdę jest mniej? - Czego jest mniej? Ludzie mniej kochają, mniej gwałtownie, są bardziej nastawieni instrumentalnie do siebie niż kiedyś? - precyzuje pytanie Wiesław Sokoluk. - Myślę, że ponieważ potrzeba miłości jest w człowieku, ponieważ jeszcze nie wszyscy szczęśliwie stali się psychopatami, miłość wciąż istnieje. I póki trwa ludzkość, to pewna suma uczuć jest wielkością stałą. Co nie znaczy, że suma szczęścia też jest wielkością stałą. Na pewno trudniej się dziś miłość realizuje, może jest mniej romantycznie.