SŁAWOMIR ZYGMUNT UHONOROWANY MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS
30.08.17 podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat Sławomir Zygmunt został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na zdjęciu od lewej: Adam Baruch - dyrektor Singer Jazz Festiwal, Sławomir Zygmunt, Bożena Sawicka - przedstawiciel MKiDN. Zdjęcie: Jacek Żmichowski
SPOTKANIA Z... - NOWA KSIĄŻKA SŁAWOMIRA ZYGMUNTA / NEW BOOK BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
60 fascynujących rozmów, jakie Sławomir Zygmunt przeprowadził z niezwykłymi ludźmi (m.in. Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Grażyna Szapołowska, Ewa Dałkowska, Barbara Sass-Zdort, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Przemysław Gintrowski, Bogdan Chorążuk, Krzysztof Krauze.
Z WIATREM - NOWA PŁYTA SŁAWOMIRA ZYGMUTA / NEW ALBUM BY SŁAWOMIR ZYGMUNT
Wiosna bez papierosa
Zima musi minąć, taka jej natura. Idą ciepłe dni i wspaniałe odrodzenie natury. Dla naszego ciała to znakomity czas na oczyszczenie. Pierwsze, co możesz zrobić, to RZUCIĆ PALENIE! Tej wiosny na pewno się uda! Proponujemy wypróbować unikatową metodę. Polega na połączeniu starej medycyny (akupunktura) oraz specjalnych ćwiczeń stymulujących oczyszczanie się płuc.
Miłość na pełnym etacie
Wiosna to pora miłosna. Czas oczarowań i uniesień opisywanych kaskadami słów piosenek i wierszy.
Sam Peckinpah - ostatni straceniec Hollywoodu
Sam Peckinpah nakręcił 14 filmów. Był reżyserem kłopotliwym dla producentów, znanym z niedotrzymywania terminów, ostrego picia i niepohamowanego języka. A jednak jego nazwisko na trwałe weszło do historii kina.

Spis treści

Weronika postanawia umrzeć, Paulo Coelho, Emily Young, Grzegorz Królikiewicz, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Jerzy Hass, Łódź, Filmówka, Wyższa Szkoła Filmowa, Larry Gross, Roberta Hanley, Murray Gold, Sarah Michelle Gellar, David Thewlis, Vision, Erika Christensen, Jonathan TuckerPewnego dnia piękna dziewczyna połyka opakowanie proszków nasennych. Wcale nie dlatego, że przeżyła jakiś dramat i znalazła się na dnie rozpaczy. Odechciało jej się żyć. Tak po prostu. I w tym miejscu zaczyna się niesamowita historia opowiedziana przez Paulo Coelho w książce "Weronika postanawia umrzeć", a teraz przeniesiona na ekran przez młodą reżyserkę Emily Young. „Los Weroniki z początku opowieści to ostrzeżenie dla wszystkich - mówi Emily. - Życie wymaga zaangażowania. Jeśli nie włożymy weń całych siebie – traci sens”.


Anna Ławniczak:
Paulo Coelho jest bardzo popularnym pisarzem. Czy sięgnęła Pani po jego książkę, by nakręcić filmowy hit?

Emily Young: Ten film sam mnie znalazł. To producenci zaproponowali mi, bym go wyreżyserowała. Książkę Paulo Coelho „Weronika postanawia umrzeć” czytałam już wcześniej, ale nie wpadło mi do głowy, by na jej podstawie nakręcić film.

Anna Ławniczak: Bohaterka książki, Weronika, traci sens istnienia, bo nie żyje zgodnie z własnymi wartościami i potrzebami. Coelho uważa, że trzeba mieć mocną świadomość własnej śmiertelności, wtedy zaczyna się bardziej cenić życie. Czy to rzeczywiście takie proste?

Weronika postanawia umrzeć, Paulo Coelho, Emily Young, Grzegorz Królikiewicz, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Jerzy Hass, Łódź, Filmówka, Wyższa Szkoła Filmowa, Larry Gross, Roberta Hanley, Murray Gold, Sarah Michelle Gellar, David Thewlis, Vision, Erika Christensen, Jonathan TuckerEmily Young: Och, nie sądzę, żeby przyznanie się  przed samym sobą, że prędzej czy później umrzemy było łatwe. Uciekamy od tej myśli na wszelkie sposoby. Nie uważam również, że sens życia, jego wartość można dostrzec tylko z tej ostatecznej perspektywy. Jednak poczucie własnej śmiertelności jest ważne. Kiedy dobrze wiemy, że życie nie będzie trwało bez końca, co więcej może się przerwać w każdej chwili, przestajemy odkładać różne sprawy na święty nigdy. Wszystko staje się bardziej pilne. Czujemy wyraźnie, że nie mamy czasu do stracenia i chcemy wykorzystać każdą chwilę.

Anna Ławniczak: Co jest dla Pani najbardziej interesujące w książce "Weronika postanawia umrzeć"?

Emily Young: Droga jaką przeszła Weronika od momentu próby samobójczej ma w sobie coś  z „Alicji w Krainie Czarów”. Nic nie idzie tak, jak sobie wyobrażała. Wszystkie swoje przekonania i koncepcje może wyrzucić przez okno. Co więcej w momencie, gdy sądziła, że jej życie się kończy, ono dopiero się zaczyna. Bardzo mi się spodobało, że w ostatnim miejscu na ziemi, w którym Weronika chciałaby się znaleźć - klinice psychiatrycznej - odnajduje drogę do nowego życia oraz ludzi, którzy jej w tym pomagają.